141 - 160 av 251
1...789...13 Gå till

Avslutad | Exklusiva – Lördag 21 april 2012

Klubbad för

RING, 18K vitguld, briljant ca 4,52 ct, ca TCa(L)/P1, 8 baguetter ca 1,60 ctv och 29 briljanter ca 0,30 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 16,75 mm, vikt 18,8 g.

134 000 kr

Utrop: 135 000 kr

SIGURD PERSSON, ring, 18K guld, gröna turmaliner, stl 17+ mm, vikt 7,7 g, Stockholm 1957, nagg, originaletui, (d).

Utrop: 5 500 kr

SYSKONRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,04 ct ca Cape(N)/SI1, briljantslipad diamant 0,94 ct ca Cape(N)/VS1, stl 15,5 mm, vikt 5,8 g, fjäder i ringskena.

Utrop: 35 000 kr

RING, 18K vitguld, 5 prinsesslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 6,7 g.

Utrop: 15 000 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljant 0,40 ct, River(E)/VVS2 med GIA certifikat med nr 1126736724, briljant 0,40 ct, River(D)/VS1 med GIA certifikat med nr 1119619890, stift, plaststopp, vikt 1 g.

Utrop: 25 000 kr

RING, 18K vitguld, 49 briljanter ca 2,36 ctv, ca TW/VS-SI, stl 17 mm, vikt 5,1 g.

Utrop: 24 000 kr

DIAMANT, 0,61 ct, modifierad briljantslipning, Fancy Yellow/VS2, GIA mini report 17235681.(för originalcert kontakta UL).

DIAMANT, briljantslipad, 0,71 ct, W(H)/VVS1, HRD certifikat 11025249004, förseglad.

Utrop: 27 000 kr

KEDJA/HÄNGE, 14K guld/platina, akvamarin ca 4,70 ct, mindre skada, 7 gammalslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca W/VS-SI, 16 rosenstenar, kedjans längd 42 cm, hängets längd 3,5 cm, smyckets vikt 5,0 g.

7 200 kr

Utrop: 5 200 kr

ARMBAND, platina, 49 briljanter ca 2,00 ctv, ca W/VS (2 nagg), 50 carréslipade safirer ca 4 ctv, längd 18,7 cm, vikt 41,3 g.

POMELLATO, collier, 18K guld, 31 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW/VVS, Italien, längd 42 cm, vikt 132,5 g.

Utrop: 56 000 kr

POMELLATO, armband, 18K guld, 31 briljanter ca 1,00 ctv, ca TW/VVS, längd 19 cm, Italien, vikt 67,7 g.

Utrop: 29 000 kr

Smycken Lås

OLE LYNGGAARD, lås, 18K vitguld, modell Kvist, 27 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW/VS, dobbar, pärlcollier, odlade grå sötvattenspärlor, 3-radig, längd 40 cm.

Utrop: 25 000 kr

OLE LYNGGAARD, berlock, 18K vitguld, modell Sweet Drops, groda, längd 2,8 cm, vikt 5,9 g.

Utrop: 9 000 kr

Smycken Lås

OLE LYNGGAARD, lås, 18K vitguld, hjärta, ca 1,0 x 1,2 cm, för dobbar, odlade pärlor ca 7,20 mm, off round, längd 44 cm. En extra pärla medföljer.

5 400 kr

Utrop: 5 600 kr

PÄRLCOLLIER, orientaliska pärlor, doserad, 1,5-3,5 mm, längd 44 cm, 18K guldlås, Carl Tengstedt, Göteborg 1800-tal, säkerhetskedja.

1 700 kr

Utrop: 1 900 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, 3-radig, doserad, 2,5-6 mm, längd 46 cm, 18K vitguldlås med 12 safirer ca 0,60 ctv och briljant ca 0,05 ct, ca W/VS, importstämpel.

Utrop: 5 000 kr

BJÖRN WECKSTRÖM, collier, modell Harlequin, 14K guld, opal triplet, Lapponia, Finland 1978, längd 43 cm, vikt 18,4 g,

Utrop: 7 500 kr

WIWEN NILSSON, collier, 18K guld, smaragdslipad ljusgrön beryll ca 37,00 ct, ring och stavlänk, stavarnas längd 2,2 cm, hängets längd 2,8 cm, kedjans längd 55 cm, signerad Wiwen Nilsson, stämplad "AN", Lund 1947, total vikt 37,7 g, originaletui (d).

33 500 kr

Utrop: 28 000 kr

COLLIER, 14K guld/silver, orientalisk pärla, safir ca 0,30 ct, 13 gammalslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TCr-Cr/VS-SI, kedjans längd 42 cm, hängets längd 4 cm, vikt 4,1 g, Stockholm 1921.

3 300 kr

Utrop: 2 200 kr