Avslutad | Exklusiva – Lördag 21 april 2012
RING, 18K vitguld, briljant ca 4,52 ct, ca TCa(L)/P1, 8 baguetter ca 1,60 ctv och 29 briljanter ca 0,30 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 16,75 mm, vikt 18,8 g.
SIGURD PERSSON, ring, 18K guld, gröna turmaliner, stl 17+ mm, vikt 7,7 g, Stockholm 1957, nagg, originaletui, (d).
SYSKONRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,04 ct ca Cape(N)/SI1, briljantslipad diamant 0,94 ct ca Cape(N)/VS1, stl 15,5 mm, vikt 5,8 g, fjäder i ringskena.
RING, 18K vitguld, 5 prinsesslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 6,7 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljant 0,40 ct, River(E)/VVS2 med GIA certifikat med nr 1126736724, briljant 0,40 ct, River(D)/VS1 med GIA certifikat med nr 1119619890, stift, plaststopp, vikt 1 g.
DIAMANT, 0,61 ct, modifierad briljantslipning, Fancy Yellow/VS2, GIA mini report 17235681.(för originalcert kontakta UL).
Visa varaÄdelstenar Diamanter
DIAMANT, briljantslipad, 0,71 ct, W(H)/VVS1, HRD certifikat 11025249004, förseglad.
KEDJA/HÄNGE, 14K guld/platina, akvamarin ca 4,70 ct, mindre skada, 7 gammalslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca W/VS-SI, 16 rosenstenar, kedjans längd 42 cm, hängets längd 3,5 cm, smyckets vikt 5,0 g.
ARMBAND, platina, 49 briljanter ca 2,00 ctv, ca W/VS (2 nagg), 50 carréslipade safirer ca 4 ctv, längd 18,7 cm, vikt 41,3 g.
Visa varaSmycken Collier
POMELLATO, collier, 18K guld, 31 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW/VVS, Italien, längd 42 cm, vikt 132,5 g.
POMELLATO, armband, 18K guld, 31 briljanter ca 1,00 ctv, ca TW/VVS, längd 19 cm, Italien, vikt 67,7 g.
Smycken Lås
OLE LYNGGAARD, lås, 18K vitguld, modell Kvist, 27 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW/VS, dobbar, pärlcollier, odlade grå sötvattenspärlor, 3-radig, längd 40 cm.
OLE LYNGGAARD, berlock, 18K vitguld, modell Sweet Drops, groda, längd 2,8 cm, vikt 5,9 g.
Smycken Lås
OLE LYNGGAARD, lås, 18K vitguld, hjärta, ca 1,0 x 1,2 cm, för dobbar, odlade pärlor ca 7,20 mm, off round, längd 44 cm. En extra pärla medföljer.
PÄRLCOLLIER, orientaliska pärlor, doserad, 1,5-3,5 mm, längd 44 cm, 18K guldlås, Carl Tengstedt, Göteborg 1800-tal, säkerhetskedja.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, 3-radig, doserad, 2,5-6 mm, längd 46 cm, 18K vitguldlås med 12 safirer ca 0,60 ctv och briljant ca 0,05 ct, ca W/VS, importstämpel.
BJÖRN WECKSTRÖM, collier, modell Harlequin, 14K guld, opal triplet, Lapponia, Finland 1978, längd 43 cm, vikt 18,4 g,
WIWEN NILSSON, collier, 18K guld, smaragdslipad ljusgrön beryll ca 37,00 ct, ring och stavlänk, stavarnas längd 2,2 cm, hängets längd 2,8 cm, kedjans längd 55 cm, signerad Wiwen Nilsson, stämplad "AN", Lund 1947, total vikt 37,7 g, originaletui (d).