Avslutad | Klassiska – Lördag 17 december 2011
RING, 18K guld, färgstenar, slitna fasettkanter, stl ca 16,5 mm, inre ringskena, vikt 10,4 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 5 briljanter ca 0,45 ctv, ca W-Tcr/VS, längd 18,5 cm, vikt 15,4 g.
BÄGARE, silver, rakt vidgande, ryska tsarporträtt i relief, 300-års jubileum av ätten Romanov, höjd 17,2 cm, diameter 9,1 cm, vikt 405,6 g, gravyr "1613-1913".
BÄGARE, silver, på tre kulfötter graverad medaljong på liv, monogram, höjd 12,5 cm, Bernt Erlandsson, Kristianstad 1877, vikt 131,3 g.
Silver Fat
FAT, silver, på oval fot, delvis genombruten dekor, pärlbård, 31,5 x 16,5 cm, Polen 1920-63, vikt 253,2 g, buckla.
GEORG JENSEN, 18K vitguld, "Fusion", 8 briljanter 0,16 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 17,25 mm, vikt 5,2 g, originaletui.
SET, 18K vitguld, Ring/hänge/örhängen, rosa turmaliner, 64 briljanter ca 0,64 ctv, ca W-Cr/P1, stl 16,25 mm, stift/clips, vikt 10,6 g.
RING, 18K guld, safir ca 1,00 ct, 10 baguettslipade diamanter ca 0,40 ctv, 10 briljanter ca 0,20 ctv, ca W/SI-P1, stl 16 mm, vikt 6,7 g.
RING, 18K vitguld, briljant 0,44 ct, ca River(E)/VVS1, GIA minireport: 1106951276, (cut: exellent), stl 18 mm, vikt 2,2 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld/rodierat guld, hänget hjärta (stämplat KFS) med 26 briljanter ca 0,22 ctv, ca W/VS, kedjan 46 cm, italiensk (UM Preziosi), total vikt 59,1 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 80 prinsesslipade diamanter ca 3,50 ctv, ca TW-W(G-H)/SI, längd 18,2 cm, vikt 14,15 g, IGI minicert.
VAPENRING, 18K guld, ljusblå onyx, familjen Stjernströms vapen, stl 15,75 + mm, vikt 7,8 g, tillverkad hos af Forselles år 1993, mönsterform medföljer, etui.
HÄNGE, silver, onyx, korall, markasiter, svart emalj, längd 5,8 cm, svensk import, vikt 10 g, 4 markasiter saknas.