Avslutad | Klassiska – Lördag 17 december 2011
HÄNGE, 18K vitguld, tahitipärla 12 mm, 47 briljanter ca 0,23 ctv, ca W/SI, vikt 3,8 g.
RING, 18K guld, 3 rubiner ca 3,19 ctv, 18 briljanter ca 0,72 ctv, ca W-TCr/SI, stl 17,5 mm, vikt 5,5 g.
Smycken Pärlhänge
CLIPSHÄNGE, 18K guld/rodierat guld, tahitipärla 10,9 mm, 5 briljanter ca 0,04 ctv, ca W/SI, vikt 2,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, lapis lazuli, krokar, vikt 5,8 g, Björn Svenssons Guldsmedsatelje, Stockholm 1960.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 14K vitguld, 2 briljanter ca 0,17 ctv ca TW/VS, vikt 0,8 g, stift.
KEDJA/HÄNGE, 14K vitguld, briljant ca 0,13 ct, ca Tcr/SI, längd 39 mm, vikt 2,3 g, (finns två öglor, går att förkorta till 37 cm)
COLLIER, förgyllt silver, granater, orientaliska halvpärlor, längd 38 cm, ryska stämplar.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade pärlor ca 5,0-7,7 mm, påhängsdel, går att bära med bara en pärla, stift, vikt totalt 4,8 g.