Avslutad | Klassiska – Lördag 17 december 2011
GEORG JENSEN, ring, 18K trefärgat guld, modell Fusion, vikt 17,1 g, stl 54 eller 17,5 mm, etui.
ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, prinsesslipad diamant 0,20 ct enligt gravyr, ca TW/VS, stl 17 + mm, vikt 6,1 g, Engelbert.
RING, 18K vitguld, akvamarin ca 7 ct (mkt små nagg), 20 briljanter ca 0,20 ctv, ca G(TW)/VS, stl 17+ mm, vikt 7,6 g.
BVLGARI, "flip ring" 18K vitguld, svart onyx och 7 briljanter ca 0,10 ctv, ca TW/VVS, stl 17,5 mm, vikt 7,0 g.
RING, 18K vitguld, 9 briljanter 0,72 ct enligt gravyr, ca TW-Tca /VS, stl 16 mm, vikt 7,9 g, Göteborg 1972.
COLLIER, 18K vitguld, 22 briljanter och 2 åttkantslipade diamanter 1,17 ctv enligt gravyr, ca W/VS, längd 44 cm, vikt 13 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, blå safir ca 1,70 ct, 24 briljanter ca 0,85 ctv, ca TW- W/VS, 3 skadade vid rondist, stl 17 + mm, vikt 7,5 g.
RING, 18K guld, 2 odlade pärlor ca 8,80 mm, 11 briljanter ca 0,55ctv ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 8,9 g.
HELALLIANSRING i platina (950/1000), 34 briljanter ca 0,65 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 15,5 mm, vikt 3,6 g.
COASTER, sterlingsilver, höjd 2,5 cm, diameter 18 cm, vikt 299,5 g, engelska stämplar, liten buckla.
BROSCH, 18K guld, rosett, vikt 6,7 g, mått 4 X 3,5 cm Stigbert för Engelbert, Stockholm 1945.
BROSCH, 18K guld/platina, odlad pärla, rosenstenar, vikt 5,7 g, Gustaf Möllenborg, Stockholm 1921.
MATSILVER, 52 delar; 12 Bordsgafflar, 12 bordsknivar (rostfria blad), 12 bordsskedar, 12 kaffeskedar, 2 smörknivar (rostfria blad), 2 uppläggningsskedar, Sten Sture, silvervikt ca 1631,9 g, Mgab, 1970-tal, schatull.