Avslutad | Klassiska – Lördag 17 december 2011
ARMBAND, förgyllt silver, korall, orientaliska pärlor, oranga kulor, säkerhetskedja, svensk import.
RING, palladium, odlad pärla, 2 briljanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 3,3 g, Stockholm 1954.
CARMOSÉRING, 18K guld/silver, odlad pärla, 8 gammalslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W-TCR/SI, skador, nagg, stl 18,75 mm, vikt 6,2 g, slitna klor och svaga fattningar.
KEDJA/HÄNGE, 18K vitguld, smaragd, medium-, åttkant och rosenslipade diamanter ca 0,60 ctv, kedjans längd 46 cm, vikt 8,6 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 briljanter ca 1,25 ctv, ca TW/VS, en diamant skadad i kronan vid rondist, en skadad kulett, en med nagg i kronan, stl 19 mm, vikt 7 g, gravyr.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,57 ct enligt gravyr, ca W(H), skada i kronan, stl 17,75 mm, vikt 3 g.
MATSILVER, 30 delar; 6 bordsknivar (blad i rostfritt stål) 6 bordsgafflar, 6 bordsskedar, 6 bakelsegafflar, 6 kaffeskedar, modell Rosenholm, GAB ca 2000-tal, 3 lindo.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 8,0 mm, 2-radigt, lås 18K vitguld, mabépärla, åttkantslipade diamanter ca 0,30 ctv, längd 44 cm, låset kan bäras till ett treradigt collier.
COLLIER OCH HÄNGE, 18K vitguld, ca 230 åttkantslipade diamanter ca 3,50 ctv, ca W/VS, 4 skadade och 5 trasisga, en briljant ca 0,15 ct, ca W, skadad, längd 35 cm, vikt 25 g. Hänge på- och avtagbar, 18K vitguld, 119 briljanter ca 3,00 ctv, ca W-TCR/VS-SI, åttkantslipade diamanter ca 0,15 ctv, längd 5 cm, vikt 16,4 g.
ARMBAND, 18K vitguld, briljant ca 0,45 ct, ca W/VS, briljant,- åttkantslipade och baguetteslipade diamanter ca 7,00 ctv, ca W/VS-P, ca 10 åttkantslipade och ca 8 briljantslipade är skadade, längd 18,5 cm, vikt 30,1 g.
BROSCH, 18K guld/silver, 3 gammalslipade diamanter ca 0,77 ctv, ca TW/SI-P1, (ena sidodiamanten skadad rondist, mittstenen 2 små nagg på rondisten), vikt 2,9 g.
RING, 18K vitguld, briljant ca 0,90 ct, av Tca/VS, 8 briljanter ca 0,20 ctv, ca W/SI, stl 15,5 mm, vikt 11 g, Stockholm 1956.
ARMBAND, 18K vitguld, 9 briljanter ca 1,13 ctv ca W-Tcr/VS-SI, längd 18 cm , vikt 16,8.
ANTIKT ARMBAND, förgyllt silver, 4 granater, tillverkat av Carl Fredrik Widmark i Köping år 1885, vikt 30,9 g, kan justeras till 2 olika storlekar.
ALLIANSRING, 18K guld, briljant och prinsesslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/ VS, stl 17 mm, vikt 3 g, engelska stämplar.
RING, 18K vitguld, briljant ca 1,35 ct, ca Cr(J)/ P1 (sitter något lös), 84 briljanter ca 0,38 ctv, ca Cr/SI, stl 18 mm, vikt 13,1 g.
PIAGET, ring, 18K vitguld, "Possession", 28 briljanter 1,12 ctv, caTW/VVS, stl 16,5 mm (52), vikt 13,1 g, ref G34P8352, serienr B23851, cert och kvitto från Zürich år 2002, etui, gravyr.