Avslutad | Aficionado – Torsdag 15 december 2011
LITEN KNIV, silver, knivblad i stål, längd 10 cm, vikt 14,7 g, Finland 1932, knivbladet tillverkat av Fiskars.
ASKKOPP, silver med röd och svart knopp, liten buckla, vikt 516 g, diameter 13 cm, saknar en skruv, 1950-tal. Enligt uppgift från Wiwen Nilssons verkstad.
Accessoarer Plånböcker
PLÅNBOK, REPORTER, cognacsbrunt läder, 13x8 cm, sedel, 3 st kontokortsfack, ask.
CARTIER, brevkniv med klocka, 230 x 28 mm, Cal 690, Serie nr. 1467/2000, Ref nr. T1220163, quartz, platina finish, plexiglas, cert, december 2002, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. 1467/2000).
Accessoarer Pennor
MONTBLANC, 2 st, reservoarpenna 344G, kolvfyllning, stift i 14K guld, kärv kolv, blyertspenna 372, med skador, båda i Scheafferetui, 1950-tal.
Accessoarer Tändare
RONSON, "viking", tändare, bensin, vitmetall, höjd 5 cm, gravyr, ej funktionsgaranti.
Accessoarer Tändare
RONSON, bordständare, stål och ek, Märkt "Sjödränkt ek, från skonerten Lorelei förlist 1872", höjd 6 cm, ej funktionsgaranti.