281 - 300 av 436
1...141516...22 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 26 november 2011

Klubbad för

GRÄDDKANNA, silver, på kvadratisk fot, höjd 13,5 cm, London 1791, vikt 82,6 g.

2 300 kr

Utrop: 2 500 kr

GRÄDDKANNA, silver, invändig förgyllning, på fyra fötter, höjd 14,5 cm, nyrokoko, vikt 129,8 g.

Utrop: 2 000 kr

1 PAR LJUSSTAKAR, silver, höjd 18 cm, svenska stämplar, fyllda.

Utrop: 3 400 kr

1 PAR LJUSSTAKAR, silver, höjd 16,5 cm, H Menard, Tyskland ca 1910 (Bydgoszcz, Polen).

Utrop: 6 900 kr

SKÅL, silver, hamrad yta, på fyra ovala kulfötter, diameter 21 cm, höjd 9,3 cm, vikt 331 g, Jugend, Axel Larsson, Helsingborg 1925.

Utrop: 4 000 kr

KOPP MED FAT, silver, invändig förgyllning, höjd 3,5 cm, vikt 135 g, Moskva ca 1960-tal.

Utrop: 1 900 kr

BÄGARE, silver, invändig förgyllning, höjd 19 cm, vikt 243,2 g, GAB, Stockholm 1925.

2 800 kr

Utrop: 3 200 kr

PARFYMFLACONG, silver, slipat glas, grön emalj, höjd 13,2 cm, Birmingham 1928, glashalsen skadad.

Utrop: 1 100 kr

SKÅL, silver, på fyra linsfötter, utvikt räfflat brätte, vågbandsbård, diameter 19,1 cm, höjd 12,3 cm, vikt 414,1 g, GAB 1940.

Utrop: 5 000 kr

Silver Vas

VAS, silver, höjd 14 cm, Kina ca 1930, vikt 85,3 g.

1 600 kr

Utrop: 1 700 kr

LUKTDOSA, silver, med fotgömma, höjd 10 cm, C Winter, Köpenhamn ca 1830, vikt 36,7 g.

2 600 kr

Utrop: 2 600 kr

BÄGARE, silver, invändig förgyllning, vågband uppe och nere, slätt liv utan dekor, höjd 8,5 cm, J Berg, Stockholm 1763, vikt 64,5 g.

Utrop: 3 400 kr

BÄGARE, silver, invändig förgyllning, höjd 8,4 cm, Sverige 1700-tal, mästastämpel "HS" (möjligen H Scharén, Marstrand 1785-89), åldermansranka, vikt 66 g.

2 400 kr

Utrop: 2 700 kr

BÄGARE, silver, invändig förgyllning, höjd 10,3 cm, Samuel Presser, Linköping 1779, vikt 74,5 g.

Utrop: 3 500 kr

SYSKONRING, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,90 ctv tot, ca TW/SI-P1, Stl 16,5 mm, Vikt 4,0 g.

Utrop: 11 500 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, ca 0,88 ct, Cr/VS Stl 16,25 mm, vikt 3,1 g, Svenska stämplar.

Utrop: 26 000 kr

SOCKERSTRÖARE, silver, höjd 18,5 cm, vikt 177,7 g, Birmingham 1973,(Bicentenary mark).

Utrop: 1 800 kr

2 ST PEPPARKAR, silver, höjd 10 cm, vikt 65,8 g, J. Gloster Ltd, Birmingham 1911.

Utrop: 900 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 18 briljanter ca 0,59 ctv, ca W/SI-P1, huggies, vikt 4,9 g.

Utrop: 6 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 carréslipade ametister, stift/clips, vikt 15,8 g.

Utrop: 5 500 kr