Avslutad | Klassiska – Lördag 26 november 2011
GRÄDDKANNA, silver, invändig förgyllning, på fyra fötter, höjd 14,5 cm, nyrokoko, vikt 129,8 g.
1 PAR LJUSSTAKAR, silver, höjd 16,5 cm, H Menard, Tyskland ca 1910 (Bydgoszcz, Polen).
SKÅL, silver, hamrad yta, på fyra ovala kulfötter, diameter 21 cm, höjd 9,3 cm, vikt 331 g, Jugend, Axel Larsson, Helsingborg 1925.
KOPP MED FAT, silver, invändig förgyllning, höjd 3,5 cm, vikt 135 g, Moskva ca 1960-tal.
PARFYMFLACONG, silver, slipat glas, grön emalj, höjd 13,2 cm, Birmingham 1928, glashalsen skadad.
SKÅL, silver, på fyra linsfötter, utvikt räfflat brätte, vågbandsbård, diameter 19,1 cm, höjd 12,3 cm, vikt 414,1 g, GAB 1940.
BÄGARE, silver, invändig förgyllning, vågband uppe och nere, slätt liv utan dekor, höjd 8,5 cm, J Berg, Stockholm 1763, vikt 64,5 g.
BÄGARE, silver, invändig förgyllning, höjd 8,4 cm, Sverige 1700-tal, mästastämpel "HS" (möjligen H Scharén, Marstrand 1785-89), åldermansranka, vikt 66 g.
BÄGARE, silver, invändig förgyllning, höjd 10,3 cm, Samuel Presser, Linköping 1779, vikt 74,5 g.
SYSKONRING, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,90 ctv tot, ca TW/SI-P1, Stl 16,5 mm, Vikt 4,0 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, ca 0,88 ct, Cr/VS Stl 16,25 mm, vikt 3,1 g, Svenska stämplar.
SOCKERSTRÖARE, silver, höjd 18,5 cm, vikt 177,7 g, Birmingham 1973,(Bicentenary mark).