Avslutad | Klassiska – Lördag 26 november 2011
Smycken Övr diamringar
Ring, 18K Guld, 19 briljanter, ca 0.79 ctv totalt, TW-W/VS-SI. Stl 16,25 mm, Vikt 4,5 g.
Smycken Övr diamringar
RING, 18K guld, delvis rodierad, 7 briljanter ca 0.21 ctv totalt, TCr-TCa/SI-P1. Stl 18 mm, Vikt 4,0 g. En sten med nagg.
BROSCH, 18K guld, 2 rubiner, fransk bulldog med krage, diameter 2,5 cm, vikt 16 g, svensktillverkad.
RING, 18K guld, briljanter ca 0,50 ctv, ca W/SI-P, en sten med nagg, stl 17 mm, vikt 8,1 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 7 briljanter ca 0,39 ctv, ca TW/VVS- VS, stl 17 mm, vikt 1,9 g.
3 SUPSKEDAR, Silver, graverad dekor, 112 g, längd 11-12,5 cm, 17/1800-tal sannolikt Sverige.
MATSILVER, 74 delar, silver/rostfritt, 12 bordsknivar, 12 bordsgafflar, 12 bordsskedar, 12 smörgåsknivar, 12 smörgåsgafflar, 12 teskedar, 2 smörknivar, schatull, Tyskland.
RING, 18K vitguld, briljant- och åttkantslipade diamanter 0,57 ctv enl gravyr, ca W/VS, en skadad, stl 16,5 mm, vikt 4,7 g.
BROSCH, 18K guld, blå och vit emalj, 1 flodpärla, 1 imitationspärla, en pärla saknas, längd 5,8 cm, svensktillverkad, antik.
RING, 18K guld, citrin ca 6,00 ct, stl 18 mm, vikt 8,2 g, Guldvaruhuset, Stockholm 1961.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,31 ct, ca TW/VVS, Galaxia, Stjärnringen, stl 17 mm, vikt 1,8 g.
Visa varaSmycken Pärlcollier
PÄRLCOLLIER, 2 rader odlat docerat guldlås 18K med ametist längder 50 cm och 74 cm
ARMBAND, platina, 7 briljanter ca 1,17 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 18 cm, vikt 10,8 g, etui, Hallbergs, Stockholm 1938.
SUPKALK, silver, invändig förgyllning, höjd 12 cm, M Sedelin, Sundsvall 1802, vikt 37,1 g.
BÄGARE, silver, ciselerad blom- och bladdekor på livet, höjd 7 cm, vikt 19,9 g, A Bäck, Alingsås 1850.