Avslutad | Klassiska – Lördag 26 november 2011
CARMOSÉRING, 18K vitguld, cabochonslipad smaragd 3,12 ct, sprickor som når ytan, 16 briljanter 0,72 ctv, enligt gravyr, ca W/SI, stl 17,75 mm, vikt 5,3 g, Göteborg 1969.
ALLIANSRING, 18K guld, 11 briljanter ca 0,22 ctv ca TW/VS, nagg, stl 17 mm, vikt 2,5 g.
RING, 18K guld, 2 droppslipade smaragder, sprickor som når ytan, skador, 5 diamanter ca 0,05 ctv, mindre skador, stl 16,25 mm, vikt 8,9 g.
ARMBAND, 18K guld, fantasilänk, längd 20 cm, vikt 65 g, Stockholm 1960, gravyr på låset.
BROSCH, 18K guld, ametist, 12 odade pärlor, diameter 2,2 cm, vikt 7 g, Stockholm 1938.
BROSCH, 18K guld, 3 färgade sötvattenpärlor, 8 diamanter, trollslända, vikt 6,9 g, Stockholm 1954.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 7,5-8,0 mm, lås, 18K guld, grön turmalin, längd 168 cm, Karl-Gustav Ericson, Stockholm 1975.
RING, 18K vitguld, 19 briljanter ca 1,30 ctv ca W/VS, nagg på en briljant och mindre skada på en briljant, stl 18,5 mm, vikt 3,2 g.
RING, 18K vitguld, blå safir ca 0,95 ct, 18 briljanter ca 0,12 ctv, ca W/VS, stl 18 mm, V=9,3 g.
HÄNGE/KORS, guld, 31 baguetteslipade diamanter, 60 briljanter ca 3,00 ctv, ca TCR/ VS-P, blå carréslipad safir, vikt 22,4 g.
ARMBAND, 18K guld, pansarlänk, längd 19 cm, vikt 35,4 g, Anetoft & Perssons Guldsmedsfirma.
RING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant 0,59 ct, River(E)/VS2, HRD minireport 08018596007, 30 briljanter ca 0,35 ctv, ca W/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 6,5 g.
ARMBAND, 14K vitguld vikt 10.0 g 50 briljanter gula, bruna och vita totalt ca 3.50 ctv L= 18.5 cm