161 - 180 av 452
1...8910...23 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 november 2011

Klubbad för

TESIL OCH BEHÅLLARE, silver, Hallbergs, vikt 90,4 g, Stockholm 1925 och 1926.

800 kr

Utrop: 900 kr

RING, 14K guld, 7 briljanter ca 0,67 ctv, ca W/P, stl 16,25+ mm, vikt 3,3 g, finska stämplar.

Utrop: 3 100 kr

COLLIER, armband, silver, längd 40 cm, 20 cm, vikt 46 g.

300 kr

Utrop: 350 kr

ARMRING, jade, diameter ca 6 cm.

1 100 kr

Utrop: 800 kr

ARMRING, jade, diamater ca 6 cm.

Utrop: 800 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade pärlor, 4 briljanter ca 0,11 ctv vikt 2,9 g, stift.

1 400 kr

Utrop: 1 200 kr

Smycken Skjortknappar

SKJORTKNAPPAR, 18K guld, odlade pärlor, etui, vikt 2,8 g.

Utrop: 900 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, bergkristall, Stigbert för Engelbert 1943, skruv, Vikt 3,2 g.

Utrop: 1 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, bergkristall, Engelbert 1943, vikt 3 g, skruv.

Utrop: 1 000 kr

BROSCH, silver, paste, blombukett, stämplat GK 1950.

300 kr

Utrop: 325 kr

BROSCH, silver, blomma och blad, stämplad GK 1950.

300 kr

Utrop: 325 kr

Smycken Medaljong

MEDALJONG, förgyllt silver, filigranarbete, blå emalj, unionsvapnet, 6,5 x 3,7 cm, öppningsbar, Sverige 1895, en kula saknas i öglan.

Utrop: 1 200 kr

COLLIER, ÖRHÄNGEN, förgyllt silver, granater, längd 40 cm, stift.(defekta)

400 kr

Utrop: 450 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 droppformade, odlade sötvattenpärlor ca 15 x 11 mm, 2 briljanter ca 0,10 ctv, ca TW/VS, krokar.

2 000 kr

Utrop: 1 800 kr

RING, 18K vitguld med hjärta, 20 briljanter ca 0,09 ctv, ca TCr/SI-P, stl 17,5 mm, vikt 2,7 g.

Utrop: 1 300 kr

ARMBAND, sterling silver, "Pianegonda", Italien, längd 18,5 cm, vikt 19,6 g, originaletui.

Utrop: 450 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, blå safirer, 2 diamanter ca 0.03 ctv, vikt 2,3 g, stift.

1 000 kr

Utrop: 1 200 kr

PÄRLRING, 14K vikt 3,6 stl. 17 mm Japan 1970

Utrop: 800 kr

ÖRHÄNGEN, 18K Lapis Lazuli vikt 3,3 g stift/skruv

900 kr

Utrop: 1 100 kr

ARMBAND, silver, turkoser, mått 5 x 6 cm, vikt 13,3 g, nielloarbete, små bucklor, slutet av 1800-talet, St Petersburg.

1 300 kr

Utrop: 700 kr