Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 november 2011
RING, 14K guld, 7 briljanter ca 0,67 ctv, ca W/P, stl 16,25+ mm, vikt 3,3 g, finska stämplar.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade pärlor, 4 briljanter ca 0,11 ctv vikt 2,9 g, stift.
Smycken Medaljong
MEDALJONG, förgyllt silver, filigranarbete, blå emalj, unionsvapnet, 6,5 x 3,7 cm, öppningsbar, Sverige 1895, en kula saknas i öglan.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 droppformade, odlade sötvattenpärlor ca 15 x 11 mm, 2 briljanter ca 0,10 ctv, ca TW/VS, krokar.
RING, 18K vitguld med hjärta, 20 briljanter ca 0,09 ctv, ca TCr/SI-P, stl 17,5 mm, vikt 2,7 g.
ARMBAND, sterling silver, "Pianegonda", Italien, längd 18,5 cm, vikt 19,6 g, originaletui.