Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 november 2011
7 SMYCKEN, 4 broscher (2 i silver), 1 medaljong, 1 hänge m blå sten, 1 hänge m pärlemor.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,15 ct enligt gravyr, ca TW/VS, stl 18 mm, vikt 2,1 g, Sverige 1992.
RING, 14K guld, 3 rubiner (nagg), 2 mediumslipade diamanter ca 0,14 ctv, stl 18+ mm, vikt 2,1 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 14K guld, 2 odlade pärlor 7 mm, 2 odlade sötvattenspärlor, skruv, vikt 6,2 g.
COLLIER, ARMBAND, vitmetall, silver, kvarts, längd collier ca 110 cm, längd armband 22 cm.
BROSCH, ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, kalcedon, korall, skruv, total vikt 28,2 g, design Per Sköld, Stockholm 1953-54.
BROSCH, silver, emalj, ljusblå stenar, immitationspärlor, fjäril, del saknas, skador, etui.