Avslutad | Klassiska – Lördag 24 september 2011
BÄGARE, silver, invändigt förgylld, gravyr NLS, höjd 23 cm, vikt 476,2 g, bucklor, S.Wstråhle, Stockholm 1796.
MATSILVER, personligt reseschatull Pehr Albin Dihlström innehållande 6 bestick i silver av O. Lideberg , Stockholm, från 1876, "Snäck", litet monogram P.A.D., besticken väger 326 g totalt.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,30 ct, enligt gravyr, ca TW/VS, stl 14,75 mm, vikt 2,4 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, barocka 9 mm, runda 4 mm, 18K guldlås med turkoser och pärlor, längd 113 cm.
MATSILVER, 95 delarsilver vikt ca 2720 g norskt 12 st matskedar, 12 st bordsskedar, 7 cocktailgafflar, 12 matknivar, 12 bordsknivar, 16 teskedar, 12 bordsgafflar, 12 matgafflar