Avslutad | Klassiska – Lördag 24 september 2011
KORG, silver, höjd 19,5/32 cm, fällbar hänkel, dekor i relief, vikt 455,2 g, Tyskland.
2 BÄGARE, silver, på fot, höjd 16/12 cm, filigran, röda och blå stenar, vikt 168,7 g, litet filigranskada på en bägare, Israel.
Silver Kaffeservis
KAFFESERVIS, silver (800/1000), 4-delar; kaffekanna, tekanna, gräddkanna, sockerskrin, lock med blomknopp, vikt 1643,3 g, nyckel saknas till skrinet, M.H Wilkens & Söhne, Tyskland.
KAROTT, silver, förgylld insida, löstagbart trähandtag, vikt 796,7 g, Guldsmedsaktiebolaget, Stockholm 1917.
SERVERINGSKORG, silver, med två hänklar, genombruten dekor, 29 x 19 x 7,5 cm, vikt 273 g, Österrike-Ungern.
SOCKERSKÅL, med lock, silver, höjd 8 cm, dekor i form av druvklasar och blad, vikt 232,2 g, Polen.
SMYCKESSET, collier, örhängen, ring, 18K guld, safirer, 56 briljanter ca 1,30ctv, ca TW/VVS-VS, en diamant skadad, stl 17 mm, vikt 20,8 g.
KEDJA/HÄNGE, 18K vitguld, briljant ca 0,40 ct, ca TW/VVS, längd 39 cm, vikt 3,2 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 20 åttkantslipade diamanter ca 0,14 ctv, stl 16,5 mm, vikt 3,8 g.
RING, 14K guld, 12 briljanter ca 0,36 ctv ca W/VS, en sten med nagg, stl 16,5 mm, vikt 5 g.
Smycken Safirring
SAFIRRING, 14K vitguld, droppslipad safir ca 0,80 ct, briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW/P, stl 17,25 mm, vikt 7,1 g.