201 - 220 av 388
1...101112...20 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 24 september 2011

Klubbad för

SKÅL, silver, båtformad med räfflad kantbård, längd 21,6 cm, höjd 5,8 cm, vikt 200 g, svenska stämplar.

Utrop: 1 900 kr

BÄGARE, silver, invändig förgyllning, räfflad fotring, vågband uppe och nere, höjd 9,3 cm, vikt 55 g, S Ryberg Stockholm 1776.

LJUSSTAKAR, ett par, silver, lodräta reliefåsar, välvd fot, höjd 21,8 cm, TH Martinsen, Norge ca 1960-tal, svenska stämplar, fyllda.

Utrop: 4 200 kr

MJÖLK/GRÄDDKANNA, silver, päronformad, pärlbård, invändig förgyllning, höjd 12,7 cm, vikt 120 g, monogram, Exeter, England 1861.

Utrop: 1 900 kr

KANDELABRAR, silver, tvåarmade med mittstam, höjd 20 cm, Hallberg, Stockholm år 1936, fyllda.

Utrop: 6 500 kr

SOCKERSKRIN, silver, invändig förgyllning, bukigt, höjd 13 cm, vikt 360 g, Hallberg Stockholm 1950.

BÄGARE, silver, rakt vidgande på räfflad fotring, vågband, höjd 14,8 cm, vikt 270 g, Hallberg 1955.

Utrop: 3 400 kr

ÖRHÄNGEN, 18K med pärlor och två briljanter ca 0.14 ct W/SI (nagg) skruvmekanism

Utrop: 2 100 kr

BROSCH, 18K i form av ett skärpspänne vikt 5,0g med diamanter

Utrop: 2 200 kr

SOCKERRUSKA, silver, urnformad på kvadratisk fot, höjd 18,5 cm, vikt 196,5 g, Tyskland/ Holland ca 1910.

Utrop: 3 200 kr

BÄGARE, silver, på välvd fot, graverdae bladslingor, höjd 9 cm, vikt 41 g, CM Sandin Enköping 1832.

Utrop: 2 500 kr

LJUSSTAKAR, ett par, silver, höjd 29,5 cm, Tyskland ca 1930, fyllda.

Utrop: 6 900 kr

MJÖLK/GRÄDDSERVIS, 2 delar; silver, hamrad yta, signerad E. Löfman, Markströms Uppsala 1970-71, vikt 160 g.

Utrop: 2 000 kr

SKÅL, silver, invändig förgyllning, nyrokoko, ciselerad blom- och bladdekor, på tre fötter, höjd 6 cm, diameter 12,5 cm, vikt 230 g, Dublin 1973.

Utrop: 2 500 kr

BÄGARE, silver, höjd 8,4 cm, Arvid Castman, Eksjö 1738-73, vikt 54,3 g.

Utrop: 3 000 kr

LJUSSTAKAR, ett par, silver, höjd 19 cm, Tesi Göteborg 1969, fyllda.

Utrop: 2 800 kr

RING, 18K vitgild, 38 briljanter ca 0,78 ctv, ca W-Cr/VS, 70 åttkantslipade diamanter ca 0,28 ctv, Ca W/VS, stl 18 mm, vikt 7,2 g.

COLLIER, 18K vitguld, 87 briljant- och 87 prinsessl. diamanter ca 6,67 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS, längd 42 cm, vikt 21,3 g.

Utrop: 57 000 kr

COLLIER, 18K guld, 137 briljanter ca 3,00 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 42 cm, vikt 15,5 g.

Utrop: 23 000 kr

RING, 18K rodierat guld, 29 briljanter ca 0,55 ctv, ca W/VS-SI, stl 20,5 mm, vikt 12 g.

Utrop: 5 500 kr