Avslutad | Klassiska – Lördag 24 september 2011
SKÅL, silver, båtformad med räfflad kantbård, längd 21,6 cm, höjd 5,8 cm, vikt 200 g, svenska stämplar.
BÄGARE, silver, invändig förgyllning, räfflad fotring, vågband uppe och nere, höjd 9,3 cm, vikt 55 g, S Ryberg Stockholm 1776.
Visa varaSilver Ljusstakar
LJUSSTAKAR, ett par, silver, lodräta reliefåsar, välvd fot, höjd 21,8 cm, TH Martinsen, Norge ca 1960-tal, svenska stämplar, fyllda.
MJÖLK/GRÄDDKANNA, silver, päronformad, pärlbård, invändig förgyllning, höjd 12,7 cm, vikt 120 g, monogram, Exeter, England 1861.
KANDELABRAR, silver, tvåarmade med mittstam, höjd 20 cm, Hallberg, Stockholm år 1936, fyllda.
SOCKERSKRIN, silver, invändig förgyllning, bukigt, höjd 13 cm, vikt 360 g, Hallberg Stockholm 1950.
Visa varaSilver Bägare
BÄGARE, silver, rakt vidgande på räfflad fotring, vågband, höjd 14,8 cm, vikt 270 g, Hallberg 1955.
SOCKERRUSKA, silver, urnformad på kvadratisk fot, höjd 18,5 cm, vikt 196,5 g, Tyskland/ Holland ca 1910.
BÄGARE, silver, på välvd fot, graverdae bladslingor, höjd 9 cm, vikt 41 g, CM Sandin Enköping 1832.
MJÖLK/GRÄDDSERVIS, 2 delar; silver, hamrad yta, signerad E. Löfman, Markströms Uppsala 1970-71, vikt 160 g.
SKÅL, silver, invändig förgyllning, nyrokoko, ciselerad blom- och bladdekor, på tre fötter, höjd 6 cm, diameter 12,5 cm, vikt 230 g, Dublin 1973.
RING, 18K vitgild, 38 briljanter ca 0,78 ctv, ca W-Cr/VS, 70 åttkantslipade diamanter ca 0,28 ctv, Ca W/VS, stl 18 mm, vikt 7,2 g.
Visa varaSmycken Collier
COLLIER, 18K vitguld, 87 briljant- och 87 prinsessl. diamanter ca 6,67 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS, längd 42 cm, vikt 21,3 g.
COLLIER, 18K guld, 137 briljanter ca 3,00 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 42 cm, vikt 15,5 g.