Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 4 augusti 2011
SEIKO, Connaisseur, Cal 93A, Serie nr. 050269, Boett nr. 9300-5000, herrur, 26,5 x 27,5 (31,5) mm, doublé, quartz, mineralglas, läderband, ca 1980.
OMEGA, fickur, 49 mm, Cal 40,6 L, Serie nr. 6207367, Boett nr. 7186535, silver, ankargång, skadad urtavla, timvisare saknas, defekt, bucklor, ca 1925.
OMEGA, fickur, 52 mm, Serie nr. , Boett nr. 3242884, silver, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1904.
OMEGA, fickur, 48 mm, Cal 161, Serie nr. 24954585, vitmetall, ankargång, skadad urtavla, ej signerad boett, motiv (lok), bucklor, ca 1966.
ZENITH, "Adolf Svenson Trollhättan", fickur, 52 mm, Serie nr. 2198164, Ref nr. 724, Boett nr. 3003976, silver, ankargång, skadad urtavla, ca 1920, kedja i gulmetall.
DOXA, fickur, 51,5 mm, Boett nr. 827920, silver, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1920.
Klocktillbehör Verktyg
RESERVDELAR, DCN System med ställaxlar, nr 1-2500, jalusiskåp i trä, bok med referenslista medföljer, Skickas ej.
CITY, damur, 24,5 x 37,5 mm, Cal ETA 2512, nr. 306836, nr. 33002, silver, manuell, plexiglas, skadad urtavla, ca 1980, x-länk i silver.
CERTINA, Argonaut 280, Cal 25-661, Ref nr. 852.3411.41, herrur, 37 mm, stål, manuell, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1970.
Klockor Atlantic
ATLANTIC, Världsmästarur, Jet Super, Boett nr. 248740, herrur, 36 mm, vitmetall, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1959.
OMEGA, damur, 18 mm, Cal 244, Serie nr. 14546962, Ref nr. DW 2579, Boett nr. 2579-19, doublé (80 micron), manuell, plexiglas, skadad urtavla, formverk, ca 1955, integrerad länk ej original.
OMEGA, Ladymatic, Cal 455, Serie nr. 18250402, Ref nr. KO 11000, Boett nr. 11000-61 SC, damur, 20 mm, guld på stål, automatisk, plexiglas, skadad urtavla, ca 1961.
OMEGA, fickur, 52 mm, "rödtolva", Serie nr. 4355521, Boett nr. 5408603, silver, ankargång, skadad urtavla, ca 1915.
OMEGA, fickur, 51,5 mm, Boett nr. 3497061, vitmetall, ankargång, ej signerad urtavla, skadad urtavla, timvisare saknas, bucklor, ca 1905.
Klockor Gant
GANT, herrur, 41 x 41 mm, Boett nr. 1710, stål, quartz, mineralglas, läderband, originalspänne, ca 2007.
Klockor Skagen
SKAGEN, Denmark, damur, 31 mm, Boett nr. 520SGXG, gulmetall, quartz, mineralglas, dag, datum, 24-timmarsvisning, pärlemorurtavla, strass, originallänk, viklås, ca 2008, etui.