Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 4 augusti 2011
Klockor Swatch
SWATCH, SKIN, Breath Taking, "Sydney 2000", Ref nr. SKF 104, herrur, plast, quartz, plastband, ca 2000.
Klocktillbehör Breitling
LÄNKBITAR, 2 st. till Breitling herrur Pilotlänk, stål/guld, bredd 22/18 mm, inklusive skruvar.
VICTORINOX, Swiss Army, Boett nr. 020298578, herrur, 42 mm, stål, quartz, mineralglas, datum, gravyr, integrerad originallänk (defekt), viklås, ca 2004.
OMEGA, damur, 16,5 x 20,5 (28,5) mm, Cal 244, Serie nr. 12030554, Ref nr. DW 3938, Boett nr. 3938-1, doublé (80 micron), manuell, plexiglas, skadad urtavla, minutvisare saknas, formverk, ca 1950, metallänk ej original.
WITTNAUER, Cal 1384N, Ref nr. 1036, Boett nr. 501388, herrur, 33,5 mm, doublé, manuell, plexiglas, skadad uravla, gravyr, läderband, ca 1955.
Klockor Christian Dior
CHRISTIAN DIOR, Paris, damur, 26 x 32 mm, Ref nr. 46.15.03, Boett nr. 150422, doublé (20 micron), quartz, mineralglas, integrerat läderband, ca 1990.
Klockor Citizen
CITIZEN, Newmaster, Cal 1121, Ref nr. 51204, Boett nr. 5072011, herrur, 35 mm, doublé (20 micron), automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, ca 1965.
ARCTOS, damur, 17 mm, 18K vitguld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, diamanter på boetten (6 st. 8/8), läderband, ca 1965.
LOUIS GRISEL, fickur, 51 mm, Serie nr. 176726, Boett nr. 176750, silver, ankargång, skadad urtavla, ca 1925.
Klockor Revue Thommen
REVUE, fickur, 51 mm, Serie nr. 30, Boett nr. 2546x31, silver, ankargång, skadad urtavla, ca 1920.
FICKUR, 50 mm, "Tre kronor" Nr 11932, vitmetall, ankargång, skadad urtavla, skadat glas, ca 1940.
SEIKO, 5, 7S26B, Serie nr. 982830, Boett nr. 7S26-02J0, herrur, 37 mm, automatisk, hardlexglas, dag, datum, glasbaksida, originallänk, viklås, ca 2004, box.
FICKUR, 52,5 mm, Signerad "LÈPINE, a Paris", vitmetall, cylindergång, nyckeldragare, skadad urtavla, bucklor, ca 1820, fickurskedja, nyckel, etui.
LONGINES, Jamboree, Cal 280, Serie nr.11541408, Ref nr. 7073, Boett nr. 7073-4, herrur, 35 mm, guld på stål, manuell, plexiglas, renoverad urtavla, skadad urtavla, läderband, ca 1961.