Avslutad | Klassiska – Lördag 2 juli 2011
COLLIER, 18K guld, briljant ca 0,16 ct, ca W/VS, smaragd, blå safirer, rubin, gul safir, 2 svarta briljanter, längd 40 cm, vikt 9,1 g, säkerhetskedja.
RING, 18K vitguld, smaragd ca 0,90 ct, 14 briljanter ca 0,90 ctv, ca TW/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 6 g.
Silver Kaffeservis
KAFFESERVIS, 3 delar; kaffekanna, sockerskål, gräddkanna, silver, förgylld insida, trähandtag, mindre skada på locket (sned knopp), vikt 1133 g, Atkins Brothers, Sheffield 1907.
RING, 18K vitguld, 9 briljanter och 12 åttkantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca W-Cr/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 6,2 g.
RING, 18K guld, 5 briljanter 0,44 ctv enligt gravyr, ca W(H)/VS2-SI, nagg på en av de mindre diamanterna, stl 16,5 mm, vikt 7,7 g, gravyr.
RING, 18K vitguld, citrin ca 8,00 ct, 150 briljanter ca 0,89 ctv, ca TW-W/VS-SI, ett antal svaga fattningar, stl 16,5 mm, vikt 8,1 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 42 briljanter ca 0,35 ctv, ca TW/VS, justerbar längd, ca 16,5/17,6 cm, vikt 25,1 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 svarta briljanter ca 2,60 ctv, nagg, snurrebussar i silver.
ÖRHÄNGEN, 14K vitguld, 2 briolettslipade blå topaser ca 39,4 ctv, briljanter ca 0,32 ctv (14x0,0014 och 24x0,005), för hål i öronen, vikt 12,2 g, etui.
RING, 18K guld, 8 bagetteslipade diamanter ca 0,89 ctv, ca TW/VVS, stl 19,75 mm, vikt 9,9 g.
MATSILVER, 36 delar, modell Symfoni, 12 bordsgafflar, 12 bordsknivar, 12 bordsskedar, MEMA AB 1980.
ENGELBERT, ring 18K guld, 39 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/VS, stl 17,25+ mm, vikt 4,7 g, svaga fattningar.
DRÄKTSMYCKE/HALSLÅS, 8-radig, silver, förgyllt silver, rött glas, imitationspärlor, längd 35 cm, vikt 72,7 g.
RING, 18K guld, safir 0,38 ct, 8 baguetteslipade diamanter 0,23 ctv, stl 16,75 mm, vikt 3,9 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljant 0,13 ct enligt gravyr, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 1,8 g, Stjärnringen.