Avslutad | Klassiska – Lördag 2 juli 2011
HELALLIANSRING, 18K guld, 40 briljanter ca 0,24 ctv, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 1,9 g.
KANNA/GRÄDDKANNA, silver, höjd 25/15 cm, vikt 932,6 g, gravyr på undersidorna, står ngt ostadigt, C.Hammer, Stockholm 1857-1858.
ENSTENSRING, 18K guld, briljant ca 0,62 ct, ca F(TW)/VS2, stl 18 mm, vikt 10,2 g, Lars-Ola Sellen, Gnesta 1984.
COLLIER, 18K rodierat guld, briljant ca 0,67 ct, ca TW(G)/VVS2, längd 35 cm, vikt 4,6 g.
2 SMÅ BÄGARE PÅ FOT, silver, höjd 6 cm, vikt 61,6 g, små bucklor, två olika tillverkare, Olof H. Bergström, Uppsala 1825, och Olof Yttreus, Uppsala 1980.
Silver Kaffeservis
KAFFESERVIS, silver (800/1000), 3 delar; kaffekanna, tekanna, gräddkanna, höjd 24,5/23/10,5 cm, vikt 1789,6 g.
ENSTENSRING, 14K vitguld, briljant ca 0,50 ct, ca CR(J)/SI 1, stl 16,5 mm, vikt 2,7 g.
RING, 18K vitguld, 3 briljanter ca 0,30 ctv ca TW/SI-P, en diamant med nagg, stl 17 mm, vikt 2,6 g.
KAFFEKANNA, silver, höjd 23,5 cm, mönster i relief, gravyr på lock och botten, vikt 664,1 g, C.G Hallberg, Stockholm 1915.
ALLIANSRING, 14K guld, 5 briljanter 1,55 ctv, ca TCr(I)/VS en SI, ett rondistnagg, stl 17,25 mm, vikt 4,4 g.
BROSCH, 18K guld, fågel, rubin, nål i vitguld, 5 x 6,5 cm, vikt 21,1 g, Frankrike, etui.