Avslutad | Lilla Klockor – Onsdag 1 juni 2011
CARTIER, Tank, Nr. 3 226339, damur, 20,5 x 20 mm, förgyllt silver, manuell, mineralglas, skadad urtavla, defekt, läderband, originalspänne, ca 1985.
Klocktillbehör Omega
ORIGINALLÄNK, till Omega Seamaster, herrur, stål, viklås, Ref nr 1455/448/2, defekt.
Klocktillbehör Rolex
LÄNKBITAR, 2 st. till Rolex Jubileelänk herrur, stål/guld, bredd 15,5 mm, inklusive skruvar.
SEIKO, herrur, nr. 6923-5079, nr. 270365, stål, quartz, hardlexglas, dag, datum (defekt), integrerad originallänk, viklås, ca 1990.
OMEGA, stoppur, 54 mm, Cal 8010 A (Lemania), Serie nr. 3278307, Ref nr. MG 6309, svart stål, mekanisk, nedräkning, 60 sek/10 min, ca 1966.
BENRUS, damur, 17 x 16 mm, Verk nr. 3920 9306, 14K vitguld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, gravyr, ca 1935, länk i vitmetall, box.
CHRISTIAN BERNARD, damur, 19,5 x 19,5 (27,5) mm, Ref nr. 1402, Boett nr. IT 05347, stål, quartz, safirglas, pärlemorurtavla med stenar, läderband, viklås, ca 2000.
FICKUR, 52 mm, Boett nr. 141081, silver, ankargång, skadad urtavla, bucklor, defekt, ca 1910.
OMEGA, fickur, 51,5 mm, Boet nr. 1624988, silver, ankargång, skadad urtavla, bucklor, monogram, ca 1900, fickurskedja i gulmetall.
ELLISON, London, fickur, 41,5 mm, Serie nr. 416, silver, spindelgång, nyckeldragare, skadad urtavla, bucklor, defekt, ca 1820, fickurskedja i silver.
CHRONOMÉTRE, PHENIX, fickur, 49 mm, Cal 410, Boett nr. 10425, vitmetall, ankargång, skadad urtavla, ca 1930, kedja i vitmetall.
Klockor Invar
INVAR, fickur, 51,5 mm, Serie nr. 218264, Boett nr. 152466, silver, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1910.
MORMORSUR, 34,5 mm, Boett nr. 296307, silver, ankargång, skadad urtavla, skadad boett, ca 1900.
MORMORSUR, 33 mm, Boett nr. 77992, 14Km guld, cylindegång, skadad urtavla, motiv, bucklor, defekt hals, ca 1980.
OMEGA, De Ville, Cal 1325, Serie nr. 40069701, Ref nr. ST 192.0027, Boett nr. 192.0027, herrur, 35 mm, stål, quartz, mineralglas, datum, skadad urtavla, läderband, originalspänne, ca 1977.
Klockor Waltham
AMERICAN WALTHAM, fickur, 39,5 mm, Serie nr. 5745773, Boett nr. 110390, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, glas saknas, glasring saknas, ca 1892.