Avslutad | Lilla Klockor – Onsdag 1 juni 2011
Klockor Raymond Weil
RAYMOND WEIL, damur, 17 x 18,5 (25) mm, Ref nr. 5700, doublé, quartz, mineralglas, läderband, originalspänne, ca 1990.
OMEGA, fickur, 52 mm, Serie nr. 4165483, Boet nr. 4956767, silver, ankargång, skadad urtavla, skadat glas, bucklor, bygel saknas, ca 1912.
OMEGA, Ladymatic, Cal 681, Serie nr. 20281215, Ref nr. 566.0001, Boett nr. 566.001, damur, 22 mm, doublé (40 micron), automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, defekt, läderband, ca 1962.
ZENITH, herrur, 32,5 mm, Cal 106, Serie nr. 3398414, Boett nr. 8360804, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, ca 1950.
OMEGA, Genève, Dynamic I, Cal 613, Serie nr. 28827976, Ref nr. ST 136.0033, Boett nr. 136.033, herrur, 41,5 x 36,4 mm, stål, manuell, plexiglas (skadat), datum, skadad urtavla, defekt, skadad boett, ca 1969.
OMEGA, damur, 15,5 x 20 mm, Cal 244, Serie nr. 12937343, Ref nr. DW 3906, Boett nr. C3906-5, doublé (80 micron), manuell, plexiglas, skadad urtavla, defekt, integrerat läderband, ca 1951.
TISSOT, damur, 17,3 mm, Cal 709-1, Serie nr. 6951585, Boett nr. 17110 1, doublé (20 micron), manuell, plexiglas, skadad urtavla, ca 1965.
CERTINA, damur, 19 mm, Cal 12-10, Serie nr. 2959280, Ref nr. 11103, stål (staybrite), manuell, plexiglas, skadad urtavla, formverk, ca 1958, metallänk ej original.
Kuriosa Technica
BAROMETER, med skrivarfunktion, fodral i mahogny och glas, saknar hänkel, 1900 talets första hälft, skickas ej.
Klockor Väggur
VÄGGPENDYL förgyllt fodral, skador, går ej, med nyckel och pendel, höjd 73 cm. Skickas ej.
Klockor Väggur
VÄGGPENDYL, med delfiner och skepp, förgyllt fodral, skador, går ej, med pendel och nyckel, höjd 51 cm, skickas ej.
Klockor Väggur
VÄGGUR, JUNGHANS, Fjäderregulator med fodral fanerat i valnöt och svart, går ej,höjd 91 cm, skickas inte.
Klockor Väggur
VÄGGUR,AMERIKANSKT fodral i mahogny, med bronserade detaljer, skador, defekt, höjd 85 cm, skickas ej.
Klockor Bordsur
BORDSUR, "Napoleonhatt", fanerad i valnöt, dekor saknas, skador, defekt, bredd 50 cm, skickas ej.
Klockor Movado
MOVADO, Sport, Cal 150MN, Boett nr. 185018 11729, herrur, 28 mm, stål, manuell, liten sekundvisare, plexiglas, skadad urtavla, ca 1950.