Avslutad | Lilla Klockor – Onsdag 1 juni 2011
DUGENA, Jeunesse, Boett nr. 936515/50, damur, 17,5 x 30 (44) mm, silver, manuell, plexiglas, skadad urtavla, integerard länk, ca 1975.
JUWEL, damur, 23 mm, damur, silver, manuell, mineralglas, skadad urtavla, integrerad länk, ca 1975.
Klockor Bulova
BULOVA, Cal PO 2682.10, Ref nr. 8600.102, Boett nr. 6-694500, herrur, 34 mm, stål, quartz, mineralglas, datum, skadad urtavla, integrerad originallänk, viklås, ca 1985, box.
Klockor Chopard
L.U.C, "A.L. Tinglöf, Grythyttehed", fickur, 51 mm, Boett nr. 90188, silver, ankargång, nyckeldragare, skadad urtavla, ca 1890, fickurskedja i vitmetall.
TISSOT, "J.UDDHOLM, Stockholm", fickur, 51 mm, Boett nr. 440114, silver, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1925, fickurskedja i gulmetall.
OMEGA, "Axel Högberg, Jönköping, IMP", Serie nr. 4587627, Boett nr. 5391835, fickur, 51,5 mm, silver, ankargång, skadad urtavla, defekt glas, bucklor, ca 1912, fickurskedja i vitmetall.
Klockor Lemania
LEMANIA, herrur, 35 mm, Cal 3000, Serie nr. 986656, Boett nr. 287/4, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, ca 1955, metallänk ej original.
OMEGA, damur, 17,8 mm, Cal 483, Serie nr. 19156266, Ref nr. BK 11041, Boett nr. BK 11041 61, doublé (20 micron), manuell, safirglas, skadad urtavla, formverk, ca 1961, metallänk ej original, box (skadad, ej komplett).
Klockor Elgin
ELGIN, fickur, 56 mm, Serie nr. 8223492, Boett nr. 6077083, doublé, ankargång, skadad urtavla, defekt, skadad boett, ca 1899.
HAMPDEN, Watch Co, fickur, 56 mm, Serie nr. 392355, Boett nr. 383766, silver, ankargång, skadad urtavla, skadad boett, bucklor, ca 1886.
Klockor Enicar
ENICAR, Star Jewels, Cal AR 16, Ref nr. 160.54.07, Boett nr. 2375, herrur, 36 mm, stål, manuell, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1969.
CERTINA, herrur, 34 mm, Cal 28-10, Ref nr. 7001.075, Boett nr. 4787559, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, ca 1960.
Klockor Movado
MOVADO, Non-Magnetic, Cal 150MN, Ref nr. 11729, Boett nr. 167979, herrur, 28,5 mm, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, renoverad urtavla, skadad urtavla, skadad boett, läderband, ca 1940.
DIXI, fickur, 51,5 mm, Boett nr. 1191014, förgyllt silver, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1915, kedja i gulmetall.
Klocktillbehör Böcker
BOK, Timeless elegance 1989 "Rolex", engelska av George Gordon, 31,7x23,8x 3,4 cm