Avslutad | Klassiska – Lördag 28 maj 2011
RING, 14K vitguld, 3 briljanter ca 0,55 ctv, 14 åttkantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca Cr-W/VS (1 skadad, 1 nagg), stl 18,5 mm, vikt 5,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, lapis lazuli, krokar, vikt 6,5 g, Platzbarzdis Alexander, Stockholm 1988.
COLLIER, RING OCH ÖRHÄNGEN, silver, markasiter och månstenar, en sten saknas, längd 40 cm, säkerhetskedja, stl 17,25 mm, skruvmekanism.
ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, briljant ca 0,17 ct, ca W/VS, stl 17,75 mm, 4,2 g
ÖRHÄNGEN, HÄNGE, 18K guld/rodierat guld, 24 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, vikt 2,9 g, stift
RING, 18K guld/vitguld, 7 diamanter ca 0,80 ctv, ca W/VS-SI, inneslutning når ytan, 1 sten skadad, stl 17,25 mm, vikt 2,4 g, Stockholm1918.
ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, gammalslipad diamant ca 0,20 ct, W/VS, små nagg i rondist, stl 16,75 mm, vikt 1,3 g, gravyr, Stockholm 1926.
RING, 23K guld/silver, 23 rosenslipade diamanter, 9 skadade, stl 16,25 mm, vikt 13,2 g, gravyr.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,25 ct, ca TW/VS, stl 18,25+ mm, vikt 2,6 g.
Smycken Medaljong
MEDALJONG, 18K guld, svart emalj, öppningsbar, plats för två fotografier, ett glas skadat, mindre emaljskada, 4,5 x 2,5 cm, vikt 9 g, Stockholm 1881.
SALT- OCH PEPPARKAR, ett par, silver, höjd 6.5 cm, mynt på lock och sidor, förgylld insida, kulfötter, 2 skedar med vridna skaft, skedblad av mynt, vikt 131,3 g, etui, C.G Hallberg 1896.
SALTKAR, ett par, silver, porfyr, höjd 6,5 cm, vikt 150,6 g, Gustaf Folcker, Stockholm 1823.
RING, 18K guld, droppslipad smaragd 0,90 ct enligt gravyr, 1 droppslipad diamant och 16 baguetteslipade diamanter 1,62 ctv enligt gravyr, den större droppslipade diamanten något lös i fattningen, ca River/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 7,4 g.
2 SMÖRKNIVAR, silver (925/1000), gravyr på skaftet, längd 19 cm, vikt 116,9 g, stämplade Tiffany & Co, modell/år 1895.