Avslutad | Klassiska – Lördag 28 maj 2011
BROSCH, 14K guld/låghaltigt vitguld(stämplad 18K), 25 safirer ca 7,50 ctv, 25 rubiner ca 5,00 ctv, 20 smaragder ca 3,00 ctv, 107 diamanter ca 2,23 ctv, flera stenar skadade, vikt 38,3 g.
ARMBAND, 14K guld/silver, 7 smaragder, sprickor som når ytan, 196 rosenslipade diamanter, flera skadade, längd 20 cm, vikt 67,8 g.
ENSTENSRING, 18K guld, gammalslipad diamant ca 0,90 ct, ca TW(G)/SI2, stl 15,75 mm, vikt 2,7 g, Göteborg 1918.
12 MATSKEDAR, silver (925/1000), längd 22,5 cm, vikt 1239,7 g, Goldsmiths & Silversmiths Ltd, London 1920, orginaletui.
ARMBAND, 18K vitguld, briljanter ca 2,23 ctv, baguetteslipade diamanter ca 4,94 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 18,5 cm, vikt 14,5 g.
KEDJA/HÄNGE, 18K guld, 11 briljanter ca 0,10 ctv, ca W/VS, längd 43 cm, vikt 13,2 g, Engelbert, Stockholm 1998.
ÖRHÄNGEN, "huggies", 18K guld, 12 briljanter ca 0,14 ctv, ca W/VS, vikt 4,1g, Engelbert.
ENSTENSRING, 18K vitguld, en prinsesslipad diamant, 0,78 ct, TW(F)/VVS2, GIA dossier nr 2111838229, stl 17,25 mm, vikt 5,9 g, Hugo Strömdahl, etui, ytterkartong.
KEDJA/HÄNGE, 18K vitguld, briljant 0,53 ct enligt gravyr, ca TW(G)/VS2, längd 44 cm, vikt 2,5 g, Hugo Strömdahl, etui, ytterkartong
BÄGARE, silver, höjd 8,5 cm, gravyr på undersidan, vikt 128 g, Karl Wojtech, Stockholm 1916.
SKÅL MED LOCK, silver (830/1000), på fyra fötter, förgylld insida, vikt 495 g, Guldsmedsaktiebolaget 1946.