81 - 100 av 293
1...456...15 Gå till

Avslutad | Exklusiva – Lördag 22 oktober 2011

Klubbad för

BROSCH, platina, 36 diamanter ca 4,46 ctv; 3 briljanter ca 1,10 ct, 0,60 ct, 0,60 ct ca TW(G)/VS1-2, 3 gammalslipade diamanter ca 0,80 ct, 0,30 ct, 0,30 ct ca TW-CR/VS-P, inneslutningar når ytan, och 30 åttkantslipade diamanter ca 0,76 ctv ca TW/VS, längd 7,3 cm, bredd 1,4 cm, vikt 17,3 g.

Utrop: 72 000 kr

ARMBAND, 14K guld, elefanthår (skadat), onyx, 56 briljanter ca 0,56 ctv, ca Cr-TCa/ VS-SI (ett par nagg), vikt 44,2 g.

Utrop: 7 600 kr

WIWEN NILSSON, collier, silver, ring och stavlänk, stavarnas längd 0,7 cm, längd 96 cm, stämplad "AN", signerad Wiwen Nilsson, vikt 95,5 g, Lund 1947. (d)

10 000 kr

Utrop: 11 600 kr

ARMBAND, 18K rodierat vitguld, 3 odlade pärlor ca 2x5 mm och 1x6 mm, 202 briljanter ca 1,85 ctv, ca TW/VS, längd 16 cm, vikt 15,9 g.

13 200 kr

Utrop: 14 800 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 gammalslipade diamanter ca 1,60 ctv, 20 gammalslipade diamanter ca 3,00 ctv, ca Cr-Tcr(I-J)/VS-SI, svaga fattningar, krokar, vikt 5,0 g.

30 000 kr

Utrop: 34 000 kr

RING, 18K vitguld, 8 briljanter ca 0,50 ctv, 24 åttkantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW/VVS, stl 18,5 mm, vikt 6,1 g, CG Hallberg Stockholm 1961.

Utrop: 11 000 kr

GEORG JENSEN, matsilver, 26 delar; 6 bordsskedar, 6 bordsknivar (rostrfritt blad), 6 bordsgafflar, 6 kaffeskedar, 2 smörknivar, modell Konge, silvervikt ca 950 g.

11 800 kr

Utrop: 12 400 kr

ARMRING, 18K guld, scarabeé, 5 x 6,2 cm, Thomassons guld- och juvelfirma 1965, vikt 37,2 g.

10 000 kr

Utrop: 11 400 kr

ARMBAND, 18K, vitguld, 13 briljanter ca 1,30 ctv, ca TW/VS, längd 17,5 cm, vikt 17,8 g.

Utrop: 21 000 kr

Smycken Nål

BROSCHNÅL, 18K guld/silver, insekt, rubiner, pärla, rosenstenar, vikt 2,1 g, fransk stämpel, ett spröt av.

1 200 kr

Utrop: 900 kr

WIWEN NILSSON, armband, ring- och stavlänk, stavarnas längd 1 cm, längd 20,5 cm, vikt 27,3 g, signerat Wiwen Nilsson, stämplat "AN", Lund 1945. (d)

Utrop: 3 800 kr

WIWEN NILSSON, brosch, silver, fågel, nr 23, 5,5x4 cm, stämplad "AN", vikt 11,9 g, Lund 1962. (d)

Utrop: 4 600 kr

RING, 14K rodierat vitguld, stl 17 mm, briljant 1,56 ct, 4 briljanter ca 0,40 ctv, en skadad, ca Tcr(I)/P1, vikt 6,1 g.

Utrop: 28 000 kr

Smycken Lås

OLE LYNGGAARD, lås, 18K guld, ovalt fasetterad akvamarin, mått 2,6 x 2,2 cm, vikt 18,3 g.

Utrop: 18 200 kr

BÄGARE, silver, graverad bladdekor, invändigt förgylld, höjd 25 cm, vikt 541,3 g, Silvervarufabriken Grönroos, Kristianstad 1938.

Utrop: 4 600 kr

SORGBROSCH, förgyllt silver, slipade agater, Hedblom, mått 5,5 X 4 cm, vikt 14,8 g, Gustaf Johansson, Stockholm 1920.

475 kr

Utrop: 400 kr

Smycken Lås

OLE LYNGGAARD, lås, 18K vitguld/guld, hjärta, briljanter 0,08 ctv, diameter 1,6 cm, vikt 10 g.

14 800 kr

Utrop: 15 500 kr

SKÅL, silver, på fot med pärlbård, hamrad yta, höjd 15 cm, vikt 477,3 g, stämplad C.G Hallberg 1920.

Utrop: 5 000 kr

OLE LYNGGAARD, kedja/lås med hjärthänge, 18K guld/matterat guld och vitguld/matterat vitguld, 10 briljanter ca 0,21 ctv, ca TW/VS, kedjans längd 42 cm, 4-radig, hjärtan i olika färger på 3 av raderna, vikt 38,1 g, etui.

25 000 kr

Utrop: 20 800 kr

BROSCH, 18K guld, en ovalslipad diamant ca 6,83 X6,03 mm, en rund diamant med ca 3,28 mm i diameter, en med droppform ca 6,44 X4,83 mm, vikt 26,2 g.

6 800 kr

Utrop: 7 800 kr