Avslutad | Exklusiva – Lördag 22 oktober 2011
RING, 18K guld, ovalslipad diamant ca 2,00 ct, ca River(E)/VS 2, 2 tanzaniter ca 4,00 ctv, slitna fasettkanter, stl 17,5 mm, vikt 5,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, smaragder, rubiner, gula safirer, ca 90 briljanter ca 0,80 ctv, ca W/SI, stift, vikt 16,7 g.
PÄRLCOLLIER, orientaliska pärlor, doserade, barocka, lås i platina, 10 diamanter ca 0,60ctv, ca TW/VS-SI, längd 42 cm, säkerhetskedja, Stockholm 1939.
BÅLSKÅL/BÅLSLEV, förgyllt silver, höjd 25,5 cm, kvadratiskt bas på fyra fötter, diameter 32,5 cm, dekor i relief, slevens längd 45 cm, total vikt 2819,3 g, C.G Hallberg, Stockholm 1918.
LAPPONIA, collier, 18K guld, "Flowering Wall", design BJÖRN WECKSTRÖM, 14 odlade pärlor, vikt 72,9 g, längd 45 cm, år 1968, svensk import.
SAFIRRING, 18K guld, droppslipad blå safir ca 3,20 ct, 50 baguette och briljantslipade diamanter ca 4,00 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 17,5 mm, vikt 19,5 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, briljant ca 0,40 ct och 10 briljanter ca 0,40 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,25 mm, vikt 3,2 g.
2 RINGAR, 18K guld/vitguld 68 briljanter ca 2,0 ctv, TW/VVS-VS (1 skadad), stl. 18,25 mm, vikt 12,8 g.
RING, 18K guld, briljant ca 1,30 ctv, ca TW(F-G)/VS1, 60 diamanter ca 2,80 ctv, TW/VVS-VS, stl. 16,75 mm, vikt 11,3 g.
RING, 18K guld, 34 briljanter ca 0,70 ctv TW/VVS, en sten skadad, stl 16 mm, vikt 6,1 g.
ARMRING, 18K vitguld, 24 baguetteslipade diamanter 4,76 ctv (enligt gravyr), ca TW/VVS-VS, öppningsbar, vikt 22,5 g.
LAPPONIA, örhängen, 18K guld/platina, "The Touch", design BJÖRN WECKSTRÖM, stift, vikt 2,6 g.
LAPPONIA, armband, 18K guld/platina, "Capriglia", design BJÖRN WECKSTRÖM, längd 18 cm, vikt 41 g, år 1993.
LAPPONIA, collier, 18K guld/platina, "Cimignano", design BJÖRN WECKSTRÖM, längd 41 cm, vikt 40,9 g, år 1994,
RING, 18K vitguld, 19 briljanter ca 6,50 ctv, ca TCr-Cr(I-J)/ P2, stl 16,5 mm, vikt 8,9 g.
CARTIER, ring, "Alicia", 18K vitguld, briljant ca 1,25 ct, ca TW(F)/VS1, 36 briljanter ca 1,00 ctv, ca R-TW/VVS, #801198, stl 16,5 mm (52), vikt 7,5 g.
Silver Bricka
BRICKA, silver (800/1000), oval form, 61 x 47 cm, vikt 2788,2 g, stämplad C.E. Keyser, Tyskland.