Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 28 april 2011
BROSCH, 18K guld, 1 citrin, 3 ametister, 3 x 3 cm, Otto Andersson, Stockholm 1959, vikt 7,6 g, etui.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 5-6 mm, vita samt rosa, sammanlänkade ringar, längd 90 cm.
COLLIER, ARMBAND odlade sötvattenspärlor något off-round, grå/blå, ca 4-5 mm, lås i silver, längd 40 resp. 20 cm.
Visa varaSmycken Ring
RING, 18K guld, ametist (slitna fasettkanter), 10 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W/VS, stl 17,5 mm, vikt 9,7 g.
RING, 18K vitguld, granat, 4 åttkantslipade diamanter ca 0,04 ctv, ca W/SI, stl 17,25 mm, vikt 3,9 g.
RING, 18K vitguld, 5 briljanter ca 0,26 ctv, ca W-TCr/VS, 1 nagg, stl 15,25 mm, vikt 3,9 g.
ARMBAND, 14K vitguld, gröna glasstenar, 15 diamanter ca 0,05ctv, längd 18,5 cm, vikt 7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, akvamariner, rosenstenar stift, ett stopp silver, vikt 1,8 g.
REY URBAN, manchettknappar, silver, vikt 17 g, signerade Rey Urban, Stockholm 1956.