Avslutad | Klassiska – Lördag 26 mars 2011
RING, 18K vitguld, 7 briljanter ca 0,21 ctv, ca TW/VVS, stl 17,5 mm, vikt 11,7 g, BA Konstgjuteri, Stockholm 2011.
STIGBERT, hänge, 18K guld/vitguld, ametist ca 14,00 ct, 9 åttkantslipe diamanter, nagg, skador, vikt 6,7 g.
PÄRLCOLLIER, 3-radigt, odlade pärlor, 6,3 mm, längd 37 cm, silverlås.
Visa varaSmycken Alliansring
ALLIANSRING, 18K vitguld, diamanter ca 0,15 ctv, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 3,4 g
KEDJA/HÄNGE, 18K guld, hjärta med 14 briljanter ca 0,42 ctv, ca TW/SI, pansarlänk 45 cm, vikt 6 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljanter ca 0,12 ctv, ca W/P, stl 17,25 mm, vikt 4,6 g
ÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade pärlor, 8,3 mm, 2 briljanter ca 0,06 ctv, vikt 4 g, stift.
PÄRLCOLLIER, 2-radigt, odlade pärlor, 5,5-6,0 mm, lås i 18K vitguld, smaragd, 8 diamanter ca 0,12 ctv, längd 61 cm, gravyr på låset.
COLLIER, 18K guld, barock odlad sötvattenspärla, 3 diamanter ca 0,03 ctv, längd 42 cm, vikt 6,5 g, Unoaerre.
BROSCH, skorpion i låghaltigt guld och silver med rubiner (nagg och sprickor) och vita zirkoner samt blå safirögon, vikt 5,2 g.
Smycken Skjortknappar
SKJORTKNAPPAR, ett par, 18K guld, vikt 1,8 g, K.A Mattinsson, Stockholm 1924, ask.