Avslutad | Klassiska – Lördag 26 mars 2011
ARMBAND, 18K vitguld, svarta briljanter ca 8,67 ctv, nagg, inneslutningar som når ytan, längd 18 cm, kistlås, vikt 12,5 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 svarta briljanter ca 0,84 ctv, stift, plaststopp, vikt 1,1 g.
Silver Kaffeservis
KAFFESERVIS, kanna, sockerskrin, gräddkanna; silver, handtag i läder, höjd 16/7,5/7 cm, vikt 811 g, Carlman, Stockholm 1949.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserad, 3,5-7 mm, längd 50 cm, lås i 18K guld/silver med rosenslipad diamant.
CARMOSÉRING, 18K guld, safir ca 0,60 ct, 8 briljanter ca 0,46 ctv, ca TW-W/SI, stl 14,75 mm, vikt 2,5 g.
RING, 18K guld, briljant ca 0,80 ct, ca CR(J)/VS1, 4 mindre briljanter ca 0,20 ctv, ca W/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 11,2 g, gravyr, Eskilstuna Guldsmedsverkstad 1999.
COLLIER, odlade pärlor, 4-6 mm, krysopraskulor, 6-9,4 mm, längd 107 cm, lås i 18K guld.
MANSCHETTKNAPPAR, 18K guld, onyx, 4 briljanter ca 0,16 ctv ca TW/VS, vikt 8,4 g, ledad mekanism.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, 10 mm, längd 66 cm, lås i 18K vitguld med mabépärla och 14 briljanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS, H.Strömdahl.
BROSCH, silver, detaljer i guld, ram för foto på baksidan 4,2 x 3,4 cm, vikt 8 g, Birmingham, England.
LUKTDOSA, silver, 4,5 x 3 cm, blomstergravyr, förgylld insida, filigran på innerlocket, liten skada, vikt 34,6 g, Lars Larsson, Göteborg 1851.