Avslutad | Klassiska – Lördag 26 mars 2011
TRESTENSRING, 14K guld, 3 briljanter ca 0,25 ctv, ca TW/SI-P, stl 19,75 mm, vikt 3,7 g,
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 triangulärt slipade diamanter ca 0,69 ctv, ca TW(F-G)/SI 1, vikt 2,2 g, stift.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 2,02 ct, TC(M)/SI 1, HRD minireport, stl 17,5 mm, vikt 4,4 g.
COLLIER, silver, rubiner, orange granater och citriner, längd 42 cm, vikt 35,7 g, etui.
RING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant 0,62 ct, R(E)/VVS1, HRD-cert nr 08022747030, 51 briljanter ca 0,75 ctv, ca W-TCr/SI, stl 17,5 mm, vikt 6,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K rodierat guld, 6 briolettslipade ametister, briljanter ca 2,00 ctv, ca W(H)/VS-P, en diamant skadad, längd 8,8 cm, vikt 23,3 g.
RING, 18K vitguld, navettslipad diamant ca 1,13 ct, ca TW(G)/VVS2, HRD-cert 07002863002, 12 briljanter ca 0,65 ctv, ca TW-W(G-H)/SI-P, inneslutningar som når ytan, en sten skadad, stl 16,25 mm, vikt 8,1 g.
RING, 18K guld, turkos, äkta pärlor, stl 16,5 mm, vikt 4,4 g, Stigbert för Engelbert 1971
Silver Kaffeservis
KAFFESERVIS, kaffekanna, tekanna, sockerskål och gräddkanna; silver, förgylld insida, höjd 32/20/17/10 cm, vikt 2325 g, små bucklor, kaffekannans handtag saknar värmeavledare, spricka i en av gräddkannans tassar (står ostadigt), stämplade Joseph Angell & Joseph Angell Jr, London 1846-47.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 mörkblå safirer ca 2,50 ctv, 16 briljanter ca 0,48 ctv, ca W/VS-SI, stift, vikt 5,9 g.
KEDJA/HÄNGE, 18K guld, mörkblå safir ca 1,25 ct, 32 briljanter ca 0,64 ctv, ca TW/VS-SI (ett par små nagg), veneziakedja 40 cm, vikt 9,3 g.