Avslutad | Dekorativa – Torsdag 17 februari 2011
Keramik Figuriner
FIGURINER, 2 stycken i stengods, av Lisa Larson, Gustavsberg. Ur serien all världens barn. Höjd 13 respektive 11 cm.
Glas Skålar
SKÅL, av Bertil Vallien, Kosta Boda, Satellite. Signerad och numrerad 59251. Blå dekor. Diameter 16 cm.
Glas Skålar
SKÅL, Kosta Boda, Satellite, Bertil Vallien, Art coll, signerad och numrerad 54251. Dia 16 cm.
Glas Konstglas
SKULPTUR föreställande kopp på fat. Kjell Engman, Kosta Boda, Atelje, numrerad 099008/500. Höjd 15 cm.
Glas Konstglas
SKULPTUR, Bertil Vallien, Kosta Boda, signerad och numrerad 8BVAAT 969010 KOSTA BODA ATELIER. Höjd 10 cm. Med Innesluten komposition.
Keramik Skålar
SKÅL, Wilhelm Kåge, Gustavsberg, studiosignerad. Märkt Farsta. Keramik med brunblå glasyr. Höjd 17 cm.
Keramik Figuriner
FIGURIN föreställande liggande katt, Lisa Larson, Gustavsberg, K- Studio -93. Längd 30 cm.
Keramik Figuriner
FIGURIN, bil med figurer ur serien Traffic (1971-73), Lisa Larson, Gustavsberg. Stengods. Längd 14 cm och höjd 14 cm.
Keramik Figuriner
FIGURIN, föreställande liggande giraff. Gunnar Nylund, Rörstrand. Signerad GN. Höjd 13 cm.
LJUSSTAKAR, 4 ST olika storlekar, Staffan Eneelsson, i krom och mässing. höjd 3 till 18 cm