61 - 80 av 87
1...345 Gå till

Avslutad | Dekorativa – Torsdag 17 februari 2011

Klubbad för

Keramik Figuriner

FIGURINER, 2 stycken i stengods, av Lisa Larson, Gustavsberg. Ur serien all världens barn. Höjd 13 respektive 11 cm.

425 kr

Utrop: 500 kr

Glas Skålar

SKÅL, av Bertil Vallien, Kosta Boda, Satellite. Signerad och numrerad 59251. Blå dekor. Diameter 16 cm.

500 kr

Utrop: 600 kr

Glas Skålar

SKÅL, Kosta Boda, Satellite, Bertil Vallien, Art coll, signerad och numrerad 54251. Dia 16 cm.

500 kr

Utrop: 600 kr

Glas Konstglas

SKULPTUR föreställande kopp på fat. Kjell Engman, Kosta Boda, Atelje, numrerad 099008/500. Höjd 15 cm.

Utrop: 1 500 kr

Glas Konstglas

SKULPTUR, Bertil Vallien, Kosta Boda, signerad och numrerad 8BVAAT 969010 KOSTA BODA ATELIER. Höjd 10 cm. Med Innesluten komposition.

1 000 kr

Utrop: 1 500 kr

Glas Bruksglas

GLAS, tingsgården blå fot, gul kupa.

Keramik Figuriner

FIGURIN, Björn, Keramik, grön glasyr. signerad. Höjd 13 cm.

Utrop: 300 kr

Porslin Figuriner

FIGURIN, "Gossen och grodan", Parian, Gustavsberg. 1910. Höjd 48 cm.

Utrop: 2 500 kr

Keramik Vaser

HÄNKELVAS, Gunnar Nylund, Rörstrand. Gul glasyr. Höjd 28 cm.

Utrop: 650 kr

Keramik Skålar

SKÅL, Wilhelm Kåge, Gustavsberg, studiosignerad. Märkt Farsta. Keramik med brunblå glasyr. Höjd 17 cm.

13 400 kr

Utrop: 2 000 kr

Glas Bruksglas

GLASDELAR, 4 stycken ur serien "Maja", Eva Englund, Orrefors.

750 kr

Utrop: 500 kr

Keramik Figuriner

FIGURIN föreställande liggande katt, Lisa Larson, Gustavsberg, K- Studio -93. Längd 30 cm.

1 700 kr

Utrop: 1 500 kr

Glas Skålar

SKÅL PÅ FOT, Lalique, glas. Dekor med fåglar och blad. Höjd 13 cm.

1 000 kr

Utrop: 1 100 kr

Keramik Figuriner

FIGURIN, bil med figurer ur serien Traffic (1971-73), Lisa Larson, Gustavsberg. Stengods. Längd 14 cm och höjd 14 cm.

4 600 kr

Utrop: 4 000 kr

Keramik Figuriner

FIGURIN, föreställande liggande giraff. Gunnar Nylund, Rörstrand. Signerad GN. Höjd 13 cm.

Utrop: 1 400 kr

Keramik Figuriner

FIGURIN, Gunnar Nylund, Rörstrand, Björn. Höjd 11 cm.

Utrop: 600 kr

Porslin Figuriner

FIGURINER, 2 stycken isbjörnar, B&G, signerade. Längd 21 resp 29 cm.

Utrop: 1 200 kr

Porslin Figuriner

FIGURIN, föreställande sittande isbjörn, Royal Copenhagen, signerad, Höjd 13 cm.

Utrop: 1 200 kr

LJUSSTAKAR, 4 ST olika storlekar, Staffan Eneelsson, i krom och mässing. höjd 3 till 18 cm

400 kr

Utrop: 500 kr

Porslin Urnor

URNA,DELFT i vitt porslin med blå floral bemålning, signerad, höjd 51 cm.

500 kr

Utrop: 600 kr