Avslutad | Dekorativa – Torsdag 17 februari 2011
Glas Konstglas
KONSTGLAS, Bertil Vallien, signerade. Brains Florence, numrerad 99851, 7,5 cm.(I påse)Miniatyrvas, artist collection, numrerad 48012. Höjd 10 cm.
Glas Vaser
VAS, Steninge slott, Design Britten Pååg, signerad, 2007. Motiv med äpplen. Höjd 27,5 cm.
Glas Bruksglas
GLAS, 2 olika, Reijmyre. Vinglas med rosa dekor, höjd 24 cm. Vinglas i klart glas, höjd 20 cm.
Keramik Vaser
HÄNKELVAS av Carl Harry Stålhane för Rörstrand, Ateljémärkt. Signerad CHS-e Ateljé. Med dekor av löv och i stengods, med brun glasyr. Höjd 23 cm.
Keramik Vaser
VAS av Lars Östman för Gustavsberg. I svart och blått med silver inslag. Höjd 17 cm. Tillverkad mellan 1984-87.
Kuriosa Mässing
LJUSSTAKAR, Paret, I mässing och med bemålade träskaft i svart, rund fot på kulfötter. Åkerberg och Hellström Metallaktiebolag. 18/1900-tal. Skador. Höjd 33 cm.
Glas Skålar
SKÅL, Orrefors, Röd dekor. signerad och numrerad. Diameter 15 cm. Repor på skålens insida.
Glas Konstglas
OVAL SKÅL av Sven Palmqvist, Ravenna, Orrefors. Numrerad 4110. Blå och orange dekor. Längd 13 cm. Repor.
Glas Vaser
VAS, av Ulrika Hydman Vallién. Kosta Boda, Signerad. Polykrom dekor, ansikten. Höjd 27 cm.
Glas Vaser
VAS, av Ulrika Hydman Vallien, Kosta Boda, Blå med dekor av blomma, Signerad samt numrerad 49700. Höjd 26 cm.