Avslutad | Dekorativa – Torsdag 17 februari 2011
Porslin Vaser
VAS, Fasett, Rörstrand, Lila och svart dekor, nr 6, Vilhelm Bjerke- Petersen Höjd 13 cm.
Keramik Fat
CHARMOTTE, 4 fat samt vas, miniatyrer. Rörstrand, design Gunnar Nylund. Grön dekor. Längd på faten 7 cm, Höjd vas 7 cm.
Porslin Serviser
BURKAR, 10 st ur serien Pyro, design Wilhelm Kåge, Gustavsberg. Med brun dekor. Krackelyr, missfärgningar, enstaka med nagg. Två lock saknas.
Glas Skålar
SKÅL av Monica Backström, Kosta Boda. Signerad och numrerad 019003/300. Atelje. Infång i form av vitt och grönt rutmönster. Diameter 17 cm.
Glas Konstglas
KONSTGLAS i form av ett ägg på sockel. Studio Åhus, design Hanne Dreutler och Arthur Zirnsack, Blå dekor. Höjd 17 cm.
Glas Vaser
VASER, 2 stycken. Vas med infång i svart, signerat Vicke Lindstrand, Kosta. Höjd 14 cm. Vas i lila glas, signerad, Skruf. Höjd 17 cm.
Porslin Fat
KRÄFTSKÅL, på tre kräftformade ben, i flintgods, Rörstrand. Diameter 21 cm. Med krackelyr, smärre missfärgningar på skålens insida.
Porslin Serviser
MOCCAKOPPAR, 5 stycken med tillhörande 6 fat. Dekor i figurscener , blommor och med gulddetaljer. Smärre slitage. Medföljer 6 stycken skedar.
Porslin Serviser
SKÅLFAT ur serien Svart Sverige 1920-1934, Rörstrand. Tryckt svart dekor föreställande Örbyhus och med vågformad bård. Numrerad 15. Längd 36,5 cm. Krackelyr.
LJUSSTAKAR, ett par i glas, så kallad fattigmanssilver. Med slipad dekor i form av rankor. Höjd 24 cm.
Glas Konstglas
SNAPSGLAS, 6 stycken av Åsa Brandt, Torshälla. Höjd mellan 10-9 cm. Med invälsad dekor i olika färger. Samtliga signerade Åsa.
Porslin Figuriner
FIGURIN i form av sittande naken kvinna, 1900- talets första hälft. Import. Höjd 15 cm.
JARDINIERE, med fyrpassformad insats i glas, ställning i vit metall. 1900-talets första del, Art Deco- stil. Längd 28 cm.
Glas Konstglas
KONSTGLAS av Bertil Vallien, Boda. I grön & lila glasmassa. Signerad Boda, Artist col, B. Vallien, 47865. Höjd 29 cm.