Avslutad | Dekorativa – Torsdag 17 februari 2011
Glas Skålar
SKÅLAR, 2 stycken i kristall från Orrefors, en av dem är signerad undertill. Diameter på båda skålarna är 16 cm.
Belysning Bordslampor
LAMPFOT i vitt porslin, Rosenthal, första delen av 1900- talet. Handmålad dekor i form av rosor, blad och blått band, senare bemålning, signerad NS 1919. Höjd 38 cm.
Porslin Vaser
VASER, 3 st. Blå porslinsvas från Rörstrand, äldre. Slitage. Grön porslinsvas med förgylld kant, Percy Karlskrona. Glasvas med blått glas och floral dekor. Metallsockel, 18/1900- tal.
Porslin Serviser
VÄGGTALLRIKAR, 5 st. Rörstrand, Ivory, polykrom dekor i form av blomstermotiv. Krackelyr, en tallrik med nagg.
Glas Vaser
VAS, "Gräs", Design Vicke Lindstrand, Kosta, 2104. Graverad dekor av gräs, smärre repor invändigt. Höjd ca 30 cm.
Glas Vaser
VAS, Bertil Vallien, Kosta Boda, signerad och numrerad 48288. Dekor i vitt med polykroma linjer. Höjd 19 cm.
Porslin Serviser
MATSERVISDELAR, Totalt 38 delar. Rosenthal Sanssouci. 10 mattallrikar, 12 assietter, 7 förrättstallrikar, 9 djupa tallrikar. Vitt porslin med dekorerad bräm och förgylld kant. En mattallrik med nagg.
Keramik Väggdekorationer
VÄGGRELIEF i form av en grön påfågel med guldplym. I stengods monterad på träplatta, Stengods Pagfeldts. Storlek 45x 60 cm.
Glas Konstglas
POKAL, med svart slingrande orm längst med foten. Ulrica Hydman Vallien, Kosta Boda. Signerad Boda Ateljé 94/1 Ulrica HV. Höjd 20, 5 cm.
Keramik Figuriner
FÅGELFIGURINER, skärgårdsfåglar, 5 stycken. Paul Hoff, Gustavsberg. Stengods Längd 22 - 9 cm. En av fåglarna är studiosignerad.
Keramik Figuriner
FIGURIN föreställande katt, Lisa Larson, Gustavsberg. Studiosignerad. Höjd 21 cm. Glaserad stengods.
Glas Vaser
VAS, Kjell Engman, Kosta Boda, signerad samt numrerad 49355. Höjd 24 cm. Svartgråblå dekor.
PLATTA, Börje Skogh, Gustavsberg. -78. Höjd 17 cm. signerad. Motiv föreställande ryttare till häst.