ENSTENSRING, 18K guld med en mediumslipad diamant ca 0.15 ctv stl. 16.5 mm
Utrop: 700 kr
SAFIRRING, silver med blå Ceylonsafir och 4 vita safirer stl. 18 mm
Utrop: 600 kr
3 DOSOR, silver, vikt 59,1 g totalt, gravyr på en, bucklor på en.
Utrop: 500 kr
BLÅ SAFIR, 1,29 ct, ovalslipad.
Utrop: 650 kr
ARMRING, silver, 5,7 x 4,8 cm, vikt 49,7 g, England, bucklor.
Utrop: 550 kr
ARMBAND, silver Ge-Kå smycken 1950 L= 19 cm
HÄNGE, samt brosch paste
RING, och brosch silver Ungern ca 1930 orientpärlor och granat stl. 16.0 mm
MANSCHETTKNAPPAR, silver tigeröga
Utrop: 400 kr
BROSCHER, 5 st silver markasit, ametist, 2 granatbroscher och 1 silver
HÄNGEN, 2 st med bergkristaller brosch och hänge med svenska stenar, hänge med kedja
COLLIER, silver vikt 52,2 g L= 39.5 cm
ARMBAND, silver vikt 100,2 g bismarck, armring och kejsarlänk
Utrop: 750 kr
COLLIER, rosenkvarts collier silverlås L= 43 cm
HÄNGE, brons, Finland ca 1960 kedja L= 65 cm
COLLIER, silvercollier med svarta stenar ca 1930
DOSA, silver vikt 62,0 g niello arbete Ryssland
Utrop: 800 kr
COLLIER, silver förgyllt vikt 16,6 g L= 40 cm
BROSCH, guld med rosenstenar ca 0,60 ctv
Utrop: 1 100 kr
CHATELAINE, silver och mocca
Utrop: 300 kr
Lilla Smycken
Torsdag 24 feb 2011
Enklare Smycken / Silver / Ädelstenar
Läs mer