Avslutad | Klassiska – Lördag 18 december 2010
RING, 14K guld, 18K vitguld, 30 diamanter ca 1,00 ctv, ca W/VS-SI, 3 stenar har små skador, stl 17 mm, vikt 3,7 g.
ENSTENSRING, 14K guld, briljant ca 0,54 ct, ca Light Yellow/SI2, stl 16,5 mm, vikt 2,8 g.
BROSCH, 18K guld/vitguld med 9 rubiner ca 1,20 ctv, 27 diamanter ca 0,17 ctv, vikt 11,2 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 9 briljanter ca 0,80 ctv, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 5,8 g.
ARMBAND, platina, 3 odlade pärlor, 2 mediumslipade diamanter, 48 rosenstenar, ca 0,80 ctv, ca W/SI, ett antal nagg, längd 16,5 cm, vikt 21,9 g.
COLLIER, bandagat, längd ca 70 cm, trädd på äldre ljusröd lina och delvis nyare röd lina.
ALLIANSRING, 18K guld, 9 briljanter ca 0,36 ctv, ca W/P, stl 17 mm, gravyr, vikt 3,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade sötvattenspärlor, ca 9,7 x 7,3 mm, 20 briljanter ca 0,15 ctv, ca W/VS, vikt 5,4 g, stift.
ENSTENSRING, 14K guld rosa, briljant ca 1,01 ct ca TCa(K-L)/SI2, stl 18 mm, vikt 6,8 g.
RING, 18K vitguld, rubin ca 2,00 ct, 18 briljanter ca 0,35 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 6,3 g.