61 - 80 av 404
1...345...21 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 18 december 2010

Klubbad för

RING, 14K guld, rund fasetterad citrin, stl 17,25 mm, vikt 6,1 g.

1 500 kr

Utrop: 1 400 kr

HÄNGE, 18K vitguld, odlad Tahitipärla ca 13 mm, brun, briljanter 0,20ctv enligt gravyr, vikt 4,3 g.

Utrop: 4 600 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,20 ctv ca TW/VS, vikt 1,4 g, stift.

1 400 kr

Utrop: 1 400 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 42 briljanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS-SI, vikt 3,1 g, stift, saknar snurrebussar.

2 100 kr

Utrop: 2 300 kr

HÄNGE, 14K guld, 6 diamanter (1 briljant- och 5 mediumslipade) ca 0,80 ctv, ca TW-W/VS-SI, 1 nagg, 1 mindre skada, vikt 1,7 g.

Utrop: 3 900 kr

RING, 14K guld, 6 rubiner, 10 briljanter ca 0,05 ctv, ca W/SI, 1 nagg, stl 19,5 g, vikt 3,2 g.

1 000 kr

Utrop: 1 200 kr

ENSTENSRING, 18k vitguld, briljant ca 0,54 ct, ca W(H)/ SI2-P1, slitna klor, stl 19 mm, vikt 2,3 g.

Utrop: 5 700 kr

RING, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,08 ctv, ca W/SI, 4 safirer, stl 18,5 g, vikt 3,7 g.

Utrop: 1 500 kr

RING, 18K vitguld, smaragd ca 0,95 ct, 6 briljanter ca 0,10 ctv, ca W/VS, stl 17,5 mm, vikt 5,3 g.

2 100 kr

Utrop: 2 300 kr

BROSCH, 18K guld/silver, odlade pärlor ca 3 mm, gammalslipad diamant ca 1,15 ct, ca LY/SI, 24 rosenstenar ca 0,25 ctv, vikt 9,1 g.

Utrop: 8 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 gammalslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W-TCa/SI, vikt 1,1 g, stift, snurrebussar i silver.

1 300 kr

Utrop: 1 500 kr

KANNA, silver, höjd 26 cm, vikt 877,7 g, Gustaf Möllenborg 1855, mindre bucklor, skaftet sitter lite löst.

Utrop: 5 800 kr

SKÅL PÅ FAT, silver, förgylld insida, vikt 458,8 g, Gustaf Möllenborg 1849-1850.

Utrop: 3 100 kr

SKRIVBORDSSET, silver, glas, vikt 572 g, gravyr, bucklor, skadat glas, C.G.Hallberg 1908.

Utrop: 4 000 kr

BROSCH, platina, 4 safirer, 76 gammalslipade diamanter ca 1,60 ctv, ca W-Cr/SI, ett antal nagg, 1 lagning, vikt 24,1 g, Ryssland.

Utrop: 18 000 kr

CARMOSÉRING, 14K guld, safir ca 1,15 ct, 13 diamanter ca 0,65 ctv, ca W/SI-P, nagg, stl 15 mm, vikt 3,4 g.

3 600 kr

Utrop: 4 000 kr

ÖRHÄNGEN, 14K guld, silver, 2 safirer ca 2,70 ctv, 20 gammalslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca W-TCr/SI, små nagg, vikt 6 g.

11 200 kr

Utrop: 9 200 kr

RING, 18K vitguld, briljant ca 0,69 ct, ca River-TW/SI2, stl 17,75 mm, vikt 10,9 g, Stockholm 1977.

Utrop: 16 000 kr

RING, 14K vitguld, ledad, 52 briljanter ca 1,00 ctv ca TCr-Cr/SI-P, nagg, stl 18 mm, vikt 10,4 g.

Utrop: 5 500 kr

RING, 14K vitguld, 1 gammalslipad diamant, 16 åttkantslipade diamanter ca 0,31 ctv, ca W/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 4,8 g.

Utrop: 2 500 kr