Avslutad | Klassiska – Lördag 18 december 2010
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 akvamariner ca 2,80 ctv, 2 briljanter ca 0,04 ctv, vikt 3,4 g.
RING, 18K vitguld, 5 diamanter ca 0,35 ctv (prinsess- baguette- och briljantslipade), ca W/VS, stl 17 mm, vikt 2,9 g.
COLLIER, 18K guld, 7 rader med briljanter ca 0,28 ctv, ca TW/VS, vikt 11,7 g, etui NK Juvelsalong.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, ovala, lås 18K guld/ vitguld, i form av ett hjärta, briljant ca 0,11 ct, dobbar, för en rad, längd ca 42 cm, trätt utan knutar, Per Borup design.
Smycken Lås
LÅS, 18K guld, i form av en svan, 5 briljanter ca 0,07 ctv, ca TW/VS, en diamant repa i bord, Per Borup design, dobbar, för en rad, vikt 17,3 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, barocka platta, grå, lås 18K guld, briljant ca 0,015 ct, dobbar, för en rad, längd ca 45 cm, trätt utan knutar, Per Borup design.
RING, 18K vitguld, ceylonsafir ca 1,65 ct, 12 briljanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/VS, stl 17,75 mm, vikt 6 g, W A Bolin.
RING, 18K guld, rubin ca 0,57 ct, slitna fasettkanter, 12 gammalslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW/VS-SI, nagg, stl 17,75 mm, vikt 8,8 g, Lantz Guldsmedja.
BROSCH, 18K vitguld, turmalin (inneslutning som når ytan), 8 odlade pärlor, vikt 10,3 g, RO-BE Smycken, Stockholm 1963.
BROSCH, 18K guld, 2 små rubiner, orientaliska pärlor, vikt 2,8 g, B Hertz, Stockholm 1918.
RING, platina (950/100), orientalisk pärla, mediumslipad diamant ca 1,00 ct, ca TCa(K)/VS2, stl 17,5 mm, vikt 3,7 g, Polen, Warsawa 1931-1963.
RING, 18K vitguld, 37 briljanter 1,11 ctv, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 11,2 Engelbert, etui.