Avslutad | Moderna – Lördag 15 januari 2011
ARMBAND, 18K guld/vitguld, 24 briljanter ca 0,19 ctv ca TW/VVS, längd 18,5 cm, vikt 69,1 g, Gaudy 1996.
RING, 18K 3-färgat guld, 24 briljanter ca 0,19 ctv, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 21,8 g, Gaudy.
RING, 18K vitguld, 6 briljanter ca 0,42 ctv ca TW/VS, stl 15,25 mm, vikt 11,5 g, A Sheiman.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 80 briljanter ca 1,19 ctv, ca W/VS-SI, stift, vikt 10,6 g, hjärtan.
KEDJA/HÄNGE, 18K guld/vitguld, kors med 13 briljanter ca 0,41 ctv, ca TW/VS, längd 40 cm, vikt 24,5 g.
WIWEN NILSSON, armband, silver, ring- och stavlänk, stavarnas längd ca 1 cm, vikt 26,6 g, 1944, (d).
MATSILVER, 24 delar; 12 gafflar, 12 skedar, förgyllt silver 925/1000, blå emalj, J. Tostrup, Norge.
EFVA ATTLING, ring, 18K vitguld, 3 prinsesslipade diamanter 0,15 ctv, TW/VS, "High & I Love You, on side", stl 16,5 mm, vikt 8,4 g, mindre slitage på skenan, etui.