Avslutad | Nyårs – Torsdag 30 december 2010
RING, 18K vitguld, 3 briljanter och 10 åttkantslipade diamanter ca 0,34 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stl 14 mm, vikt 6,9 g.
RING, 18K guld, 6 briljanter ca 0,30 ctv, ca W/VS, onyx (fattad med lim), stl 16,5 mm, vikt 10,4 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljanter ca 0,40 ctv ca TW/VVS-VS, stl 16 mm, vikt 7 g.
LORDRING, 18K guld, rubin 0,51 ct och 2 briljanter 0,48 ctv enligt gravyr, ca TW/SI1, stl 17,25 mm, vikt 8,2 g.
BÄGARE, silver, välvd godronnerad fot, graverad växtdekor, höjd 23,5 cm, IP Hörling Enköping 1810-1846, gravyr, vikt 423 g.
BÄGARE, silver, vidgande på välvd fot med blomdekor, höjd 21,5 cm, Markströms Uppsala 1928, vikt 339 g.
2 SALTKAR, silver, på tre tassar, höjd 3,5 cm, J Whipple Exeter 1880, 2 silverskedar medföljer, Birmingham 1878, vikt totalt 104,4 g.
Silver Vas
VAS/KANNA, silver, urnformad med hög hals, höjd 15 cm, Nordisk silverkonst i Helsingborg 1949, vikt 156,6 g.
RING, 18K vitguld, 4 blå safirer ca 0,80 ctv, 10 briljanter ca 0,05 ctv, ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 3,1 g.
8 PUNSCHKOPPAR, silver, invändigt förgyllda, hamrad yta, K&E Carlsson 1970-tal, vikt 244 g.
4 BÄGARE, silver, vidgande på rund fot, höjd mellan 5,5-7,3 cm, svenska stämplar, vikt totalt 112,4 g.