Avslutad | Nyårs – Torsdag 30 december 2010
ARMBAND, förgyllt silver, vit emalj, löv, norskt, svenska importstämplar, längd 19 cm, vikt 19,6 g.
DOSA, silver, förgylld, förgyllningen har delvis släppt, med lock, höjd 4,5 cm, vikt 29,7 g.
SERVERINGSSKÅL, silver (925/1000), två handtag, 28 x 20,5 cm, vikt 446,3 g, Bogota, Colombia.
SKÅL, silver (900/100), på tre fötter, genombrutet mönster, vikt 313 g, Alexandria, Egypten.
Silver Bricka
LITEN BRICKA, silver, 19 x 13,5 cm, vikt 175,4 g, C.M Cohr, Danmark, svensk importstämpel från 1934.
SKÅL, silver (830/1000), på tre fötter, blomstergravyr i botten, vikt 387,1 g, C.G Hallberg, Stockholm 1936.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,10 ctv, ca TCr-W/VS, stift, vikt 1,0 g.
TRESTENSRING, 18K vitguld, 3 briljanter ca 0,97ctv enligt gravyr, ca CR-CA/VS, stl 18,25 mm, vikt 7,1 g
ÖRHÄNGEN, 18K guld, Engelbert, 12 briljanter ca 0,14 ctv, ca W/VS, huggies, vikt 3,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 34 åttkantslipade diamanter ca 0,14 ctv ca W- TCa/SI-P, vikt 1,3 g.