Avslutad | Nyårs – Torsdag 30 december 2010
RING, 18K guld, 41 gammal- och rosenslipade diamanter ca 0,28 ctv, flera stenar har skador, stl 17 mm, vikt 2,8 g, Malmö 1910.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 59 briljanter ca 5,38 ctv, ca TW-W/SI-P, längd 18,5 cm, vikt 11,5 g.
MATSILVER, 1 fiskgaffel, 1 fiskkniv förgyllda, längd 211 och 188 mm, Nobel, design Gunnar Cyrén för Gense.
Silver Kaffeservis
KAFFESERVIS, 2 delar; sockerskål, gräddkanna; silver, invändig förgyllning, Finland 1988, vikt 179 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 8,5 mm off round, lås 18K vitguld, smaragd, längd 74 cm.
RING, 18K guld, prinsesslipad diamant 0,07 ct, ca W/VS, stl 16,25 mm, vikt 3,8 g.
ENSTENSRING, 18K guld/rodierat guld, briljant 0,10 ct, ca W/SI, stl 16,5 mm, vikt 3,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,03 ctv TW/SI-P, 48 enkelslipade diamanter ca 0,14 ctv TW-Ca/SI-P, vikt 1,5 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 36 åttkantslipade diamanter ca 0,11 ctv W-Cr/SI-P, vikt 1,2 g, stift.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserad, ca 3,5-5,5 mm, längd 48 cm, silverlås med stenar.