Avslutad | Nyårs – Torsdag 30 december 2010
RING, 18K vitguld, briljant ca 0,73 ct, ca TW(F) /VS1, 4 briljanter ca 0,14 ctv, ca TW/VVS, stl 18 mm, vikt 3,5 g, tillv av Guldex HB i Göteborg 1988.
SKÅL, silver, rund, vidgande på tre fötter, höjd 6 cm, diameter 15,8 cm, CG Råström 1933, vikt 132,2 g.
BLÄCKSTÄLL, silver, glas, överdelen stämplad London 1884, underdelen J Hardy London 1805, silvervikt ca 450 g.
1 DUBBELSALTKAR, silver, snäckformade skålar, i mitten hänkel, höjd 7,5 cm, skador, sannolikt Tyskland ca 1860, vikt 38,4 g.
1 PAR LJUSSTAKAR, silver, välvd fot, rak stam, signerad Ainar Axelsson, GAB 1967, höjd 19,5 cm, fyllda.
SKÅL PÅ HÖG FOT, silver, graverad dekor på fot och i skål, höjd 17 cm, diameter 18,5 cm, L Larsson Göteborg 1876, fylld.
1 PAR LJUSSTAKAR, silver, höjd 18 cm, svenska stämplar, pyramidformad fot med utbuktningar, fyllda.
COLLIER, Efva Attling, silver, the ring around yor neck, längd 40 cm, vikt 7,8 g, etui.
6 DELAR SILVER, tårtspade, kaktång, sockertång, serveringssked, assiettgaffel, cocktailpinne, vikt totalt 100 g.
KYRKDOSA, silver, med lock, höjd 3 cm, diameter 5,2 cm, CF Jonssén Uddevalla 1855, vikt 28,3 g.
BÄGARE, silver, vidgande på rund fot, höjd 8,5 cm, Joachim Ljungberg Norrköping 1784, vikt 48,6 g.
BÄGARE, silver, vidgande på rund fot, höjd 9,2 cm, gravyr, Erik Lemon Uppsala 1776, vikt 69,9 g.