Avslutad | Dekorativa – Torsdag 9 december 2010
FRULS TILPO, "Flicka med glasögon", 2003, signerad Tilpo, Olja på duk. 81x 100 cm. Oramad
Porslin Serviser
TALLRIKAR, 4 stycken vita tallrikar med brun dekor. "Eros" av Stig Lindberg för Gustavsberg, Diameter 21,5 cm.
Keramik Skålar
SKÅL av Gunnar Nylund för Rörstrand, signerad. brun och orange spräcklig dekor. Höjd 9 cm, diameter 12,5 cm.
Keramik Skålar
SKÅL av Lisa Larsson. signerad med studiohand. Gråglaserad och med blomdekor, krakelerad, bruksslitage. Diameter 17 cm.
Keramik Väggdekorationer
VÄGGRELIEF av Sylvia Leuchovius för Rörstrand. Signerad SL. svart och vit glaserad stengods med dekor av blommor och löv. Storlek 26x21,5 cm.
Porslin Fat
KAKFAT på fot, Royal Copenhagen, "Musselmalet". Med genombruten dekor. 1/ 1020 XYY. Höjd 15 cm. Diameter 20 cm.
Konst Skulpturer
SKULPTUR i mässing, föreställande Michael Jackson. Skulptör Christian Maas (1951- ), Monaco. Limited edition 45/99. Höjd 51 cm.