81 - 100 av 103
1...456 Gå till

Avslutad | Dekorativa – Torsdag 9 december 2010

Klubbad för

FELLENIUS HANS Olja på duk, fiskeläger. Storlek 41x68 cm

450 kr

Utrop: 600 kr

HÖKENSTRÖM SVEN ARNE, Olja på duk, komposition i grönt , blått och orange, 63x40 cm

Utrop: 1 200 kr

HÖKENSTRÖM SVEN ARNE Olja på duk, komposition i grönt, blått och gult, 65x54 cm

Utrop: 1 200 kr

GARD FRANS, Olja på duk, Tallar vid havsvik. Storlek 50x65 cm.

600 kr

Utrop: 500 kr

GARD FRANS Olja på duk, kvinnoporträtt. Storlek 53x76 cm.

400 kr

Utrop: 500 kr

Möbler Övrigt

BORD, i mahogny, 63x102 cm nyrokoko

350 kr

Utrop: 400 kr

FRULS TILPO, "Flicka med glasögon", 2003, signerad Tilpo, Olja på duk. 81x 100 cm. Oramad

Utrop: 6 000 kr

Porslin Serviser

TALLRIKAR, 4 stycken vita tallrikar med brun dekor. "Eros" av Stig Lindberg för Gustavsberg, Diameter 21,5 cm.

Utrop: 400 kr

Keramik Skålar

SKÅL av Gunnar Nylund för Rörstrand, signerad. brun och orange spräcklig dekor. Höjd 9 cm, diameter 12,5 cm.

Utrop: 400 kr

Keramik Skålar

SKÅL av Lisa Larsson. signerad med studiohand. Gråglaserad och med blomdekor, krakelerad, bruksslitage. Diameter 17 cm.

325 kr

Utrop: 200 kr

Keramik Väggdekorationer

VÄGGRELIEF av Sylvia Leuchovius för Rörstrand. Signerad SL. svart och vit glaserad stengods med dekor av blommor och löv. Storlek 26x21,5 cm.

Utrop: 600 kr

TORSO av Alf ekberg. I förgylld brons och sten samt signerad. Höjd 28 cm

800 kr

Utrop: 900 kr

Glas Konstglas

POKAL, blå. Signerad Boda unik 5096 B Vallien. Höjd 28 cm.

900 kr

Utrop: 1 000 kr

Porslin Fat

KAKFAT på fot, Royal Copenhagen, "Musselmalet". Med genombruten dekor. 1/ 1020 XYY. Höjd 15 cm. Diameter 20 cm.

1 300 kr

Utrop: 1 000 kr

Kuriosa Trä

ELEFANT, i ebenholtz höjd 30 cm

Utrop: 500 kr

Konst Skulpturer

SKULPTUR i mässing, föreställande Michael Jackson. Skulptör Christian Maas (1951- ), Monaco. Limited edition 45/99. Höjd 51 cm.

Utrop: 9 000 kr

Konst Etsningar

ETSNING, Zorn Anders, Signerad och daterad i plåten 1907.

4 000 kr

Utrop: 2 400 kr

Konst Grafik

von Wright, Litografier, svenska fåglar, 4 st,, 32x40 cm

Utrop: 900 kr

Glas Karaffer

2 KARAFFER med slipad dekor och silverbeslag, graverade. En karaff saknar stopper.

450 kr

Utrop: 400 kr

Glas Karaffer

3 KARAFFER i glas och med graverade silverbeslag, med stopper varav en stopper är kantstött.

325 kr

Utrop: 400 kr