Avslutad | Dekorativa – Torsdag 9 december 2010
Fiskrulle, ABU Ambassadeur de Luxe 1962 ( M9), nr 3494, förgylld, komplett med box,certifikat och manual . Rullen med grönmarmorerade vevar. Med graverad boxskylt 1964. Förefaller oanvänd.
TECKNING av Nils Nilsson Skum (1872-1951), motiv av renflock. Färgkrita och blyerts. Signerad och daterad 1947. Storlek 53x45 cm inkl. ram.
Klockor Väggur
VÄGGUR, Pendyl i rokokostil, i gjuten och förgylld mässing, med emalerad urtavla, höjd 55 cm
Klockor Bordsur
BORDSPENDYL, i trä och förgylld mässing med spiralsvarvade kolonetter, 1800 tal, höjd 55 cm , defekt.
Kuriosa Mässing
LJUSSTAKAR, ett par från Skultuna mässing. I mässing och porslin, med skaft i blomstermotiv. 1900-tal. Höjd 20 cm.
Keramik Fat
FAJANSFAT, Stig Lindberg, signerat med studiohanden. Dekormålning av Giovanni Pugno. Rektangulärt fat med rundade kanter och mönstrad dekor i vitt, blått och gult. Längd 28 cm.
Porslin Figuriner
FÅGELFIGURINER, 2 st. från Rörstrand. 1900- talets början. Mamma och hennes två fågelungar. Polykrom dekor. Smärre nagg. Höjd 18 cm respektive 6 cm.
Keramik Vaser
VAS i stengods. Av Berndt Friberg, Gustavsberg. Signerad med studiohand. Gul glasyr, höjd 10 cm. Ytsmuts.
Keramik Vaser
VASER i stengods. 2 stycken miniatyrer av Carl Harry Stålhane, Rörstrand. Signerade och märkta med årtal -63 respektive -65. Gråblå och brungrå glasyr. Höjd på vaserna 9 och 10 cm.
Keramik Vaser
VAS av Gunnar Nylund, handdrejat stengods. Gustavsberg, "Charmotte", i grön glasyr. Höjd 22 cm.
Keramik Väggdekorationer
VÄGGPLAKETT av Lisa Larsson, Gustavsberg. I glaserat stengods. Djupstämplad signatur. Storlek 22,5x22,5 cm.
FAJANSBURK ur serien Vår lilla stad, design Anita Nylund. "Kryddgränden", numrerad 10. Med tak i teak. Från Jie- keramik. Storlek längd 15 cm och höjd 10,5 cm.
Mattor Orientmattor
ORIENTMATTA, Matta i ull med bomulls- varp,118x195 cm, Floralt motiv i blått, vinrött och rosa på ljus botten
Mattor Orientmattor
ORIENTMATTA, Matta i silke, 78x120 cm, floralt möns- ter i rosa,rött bått och grönt.
Mattor Orientmattor
ORIENTMATTA, matta i ull med bom- ullsvarp, 103x154 cm, Floralt motiv i rött, blått och grönt på
PORSLINSBURK JIE "Frits lilla fisk", höjd 12 cm , med polykrom bemålning och lock i teak.