21 - 40 av 103
123...6 Gå till

Avslutad | Dekorativa – Torsdag 9 december 2010

Klubbad för

Kuriosa Benarbeten

SAMEARBETE i form av en trearmad ljusstake i ben. Graverad med samiska motiv och bemålad. Äldre arbete. Höjd 24 cm.

Utrop: 500 kr

Glas Assietter

ASSIETTER, 3 stycken Tulipa. Kosta Boda, Design Ulrika Hydman Vallien. En assiett med sliten dekor.

125 kr

Utrop: 100 kr

Glas Vaser

VAS från Kosta, numrerad 01844. Blå och gulfärgat glas. Höjd 34 cm. Normal slitage.

200 kr

Utrop: 250 kr

Porslin Serviser

TESERVIS i 22 delar, "Mon Amie" från Rörstrand, design Marianne Westman. 2 tekannor, 9 tekoppar och 11 fat. Vissa delar med missfärgningar på insidan.

1 500 kr

Utrop: 1 800 kr

Glas Vaser

VAS, "Gräs", Design Vicke Lindstrand, Kosta, 2104. Graverad dekor av gräs, smärre repor invändigt. Höjd ca 30 cm.

Utrop: 1 200 kr

Glas Skålar

SKÅL PÅ FOT, Lalique, glas. Dekor med fåglar och blad. Höjd 13 cm.

Utrop: 1 200 kr

Kuriosa Technica

TELEFON, Cobra , benvit

250 kr

Utrop: 300 kr

Glas Figuriner

FÅGEL i grönt glas med blå ränder, design Oiva Toikka, Nuutajärvi, Finland. Signerad. Längd 25 cm.

800 kr

Utrop: 1 000 kr

Glas Konstglas

KONSTÄGG i blått glas, design Astrid Gate, Johannesfors. Signerad.

550 kr

Utrop: 600 kr

Porslin Figuriner

FIGURINER, 2 st. Råddjurshuvud från Cortendorf, enstaka krackelyr. Höjd 24 cm. Jungfru Maria från GDR, höjd 14 cm.

Utrop: 600 kr

Keramik Vaser

KONSTVAS, Stouby, Danmark, höjd 11 cm.

Utrop: 200 kr

SKULPTUR, design Timo Sarvimäki, Designhuset Stålhane, Rörstrand. I Lergods, höjd 26 cm.

Utrop: 1 000 kr

Glas Konstglas

FABERGÉÄGG i grönt glas, med slipad lövdekor. Numrerad 0724. I orginalask.

950 kr

Utrop: 400 kr

Glas Bruksglas

GLASSERVIS med slipad dekor i form av vinrankor, totalt 25 delar. Skål på fot, höjd 15 cm. Kanna, höjd 20 cm. 8 st. selterglas, 6 st. whiskeyglas och 9 st. vinglas. Ett par glas med nagg.

425 kr

Utrop: 600 kr

Glas Bruksglas

GLAS, "Maja" totalt 16 delar. Design Eva Englund, Orrefors. Handmålad dekor. 2 skålar på fot, höjd 17,5 cm, Karaff, 2 st ljusstakar, 5 vinglas samt 6 champagneglas. En av skålarna med ett mindre nagg.

1 900 kr

Utrop: 2 000 kr

Porslin Serviser

KAFFESERVIS i benporslin, totalt 38 delar. Blå Blom från Gustavsberg. 12 kaffekoppar, 17 kaffefat, 8 assietter samt kakfat, diameter 27 cm. Bruksskick, en kopp med lagat öra.

900 kr

Utrop: 1 100 kr

Porslin Figuriner

FIGURINER OCH VASER, totalt 5 st från Bing & Gröndahl. 3 djurfiguriner i form av skrikande fågelunge (1852 A) och två möss (1801 RV, 1728 FL) Höjd på figurerna 4-7 cm. Samt 2 vaser (203-5008 RV) med dekor av blommor. Höjd på vaserna 17 cm.

325 kr

Utrop: 400 kr

Keramik Fat

FAT av Carl Harry Stålhane, Rörstrand, 1943. Polykrom fiskdekor. Längd på fatet 23 cm. Smärre ytsmuts.

550 kr

Utrop: 500 kr

YTTERFODER, Gefle, Tidigt 1900-tal. Floral dekor i grönt och rosa mot vit bottendekor. Höjd 18 cm och diameter 22 cm. Krackeleringar, missfärgningar på krukans insida

400 kr

Utrop: 500 kr

YTTERFODER, Majolika, Jugend. Polykrom dekor, Diameter 25 cm. Krackelyrer med missfärgningar samt ett större nagg på kanten.

500 kr

Utrop: 600 kr