Avslutad | Dekorativa – Torsdag 9 december 2010
Kuriosa Benarbeten
SAMEARBETE i form av en trearmad ljusstake i ben. Graverad med samiska motiv och bemålad. Äldre arbete. Höjd 24 cm.
Glas Assietter
ASSIETTER, 3 stycken Tulipa. Kosta Boda, Design Ulrika Hydman Vallien. En assiett med sliten dekor.
Porslin Serviser
TESERVIS i 22 delar, "Mon Amie" från Rörstrand, design Marianne Westman. 2 tekannor, 9 tekoppar och 11 fat. Vissa delar med missfärgningar på insidan.
Glas Vaser
VAS, "Gräs", Design Vicke Lindstrand, Kosta, 2104. Graverad dekor av gräs, smärre repor invändigt. Höjd ca 30 cm.
Glas Figuriner
FÅGEL i grönt glas med blå ränder, design Oiva Toikka, Nuutajärvi, Finland. Signerad. Längd 25 cm.
Porslin Figuriner
FIGURINER, 2 st. Råddjurshuvud från Cortendorf, enstaka krackelyr. Höjd 24 cm. Jungfru Maria från GDR, höjd 14 cm.
SKULPTUR, design Timo Sarvimäki, Designhuset Stålhane, Rörstrand. I Lergods, höjd 26 cm.
Glas Bruksglas
GLASSERVIS med slipad dekor i form av vinrankor, totalt 25 delar. Skål på fot, höjd 15 cm. Kanna, höjd 20 cm. 8 st. selterglas, 6 st. whiskeyglas och 9 st. vinglas. Ett par glas med nagg.
Glas Bruksglas
GLAS, "Maja" totalt 16 delar. Design Eva Englund, Orrefors. Handmålad dekor. 2 skålar på fot, höjd 17,5 cm, Karaff, 2 st ljusstakar, 5 vinglas samt 6 champagneglas. En av skålarna med ett mindre nagg.
Porslin Serviser
KAFFESERVIS i benporslin, totalt 38 delar. Blå Blom från Gustavsberg. 12 kaffekoppar, 17 kaffefat, 8 assietter samt kakfat, diameter 27 cm. Bruksskick, en kopp med lagat öra.
Porslin Figuriner
FIGURINER OCH VASER, totalt 5 st från Bing & Gröndahl. 3 djurfiguriner i form av skrikande fågelunge (1852 A) och två möss (1801 RV, 1728 FL) Höjd på figurerna 4-7 cm. Samt 2 vaser (203-5008 RV) med dekor av blommor. Höjd på vaserna 17 cm.
Keramik Fat
FAT av Carl Harry Stålhane, Rörstrand, 1943. Polykrom fiskdekor. Längd på fatet 23 cm. Smärre ytsmuts.
YTTERFODER, Gefle, Tidigt 1900-tal. Floral dekor i grönt och rosa mot vit bottendekor. Höjd 18 cm och diameter 22 cm. Krackeleringar, missfärgningar på krukans insida