61 - 80 av 103
1...3456 Gå till

Avslutad | Dekorativa – Torsdag 9 december 2010

Klubbad för

Keramik Skålar

RUNDAD SKÅL på konad fot, Fajans, Design Stig Lindberg, signerad med studiohand samt 150-V-31. Dekor i blått, vitt och gult, målad av Sigrid Richter. Höjd 18 cm.

2 400 kr

Utrop: 1 500 kr

Keramik Figuriner

FIGURIN i form av en uggla. Design Bertil Vallien, Rörstrand. Stengods, Höjd 24,5 cm.

1 000 kr

Utrop: 1 500 kr

Keramik Skålar

SKÅLAR 2 st och VAS. Berndt Friberg, Gustavsberg. Signerade med studiohand. Skål med låg fotklack, gråblå harpälsglasyr, rundad form. Diameter 11 cm. Skål med låg fotklack, gul harpälsglasyr. Med utvikt brätte. 1978. Diameter 14 cm. Miniatyrvas med gul harpälsglasyr. Höjd 10 cm.

1 800 kr

Utrop: 2 000 kr

Keramik Figuriner

ADVENTSBARN, 4 st figuriner föreställande luciatåg, Lisa Larsson. Stjärngosse med lagad stjärna.

1 200 kr

Utrop: 500 kr

Glas Konstglas

SKULPTUR, av Bertil Vallién, på stensockel, signerad. Polykrom dekor.

3 100 kr

Utrop: 1 500 kr

BORDSUPPSÄTTNING i glas med infång i rött, slipad kant. På ställning i brändförgylld mässing, dekorerad med drakar. 18/1900-tal, centraleuropa.

500 kr

Utrop: 600 kr

Keramik Skålar

SKÅL, av Gunnar Nylund, Rörstrand, brunglaserad, Längd 11,5 cm.

Utrop: 250 kr

Keramik Figuriner

FIGURINER, 2 stycken av Lisa Larsson. "Malin" i stengods, delvis glaserad. Smärre nagg på nallens öra. Höjd 18 cm. Fågelfigurin med polykrom dekor. Djupstämplad. Längd 10 cm.

Utrop: 800 kr

Glas Karaffer

KARAFF SAMT GLAS, 6 st. Karaffen med slipad propp. Höjd 25 cm. Blått glas med silverdekor.

Utrop: 600 kr

VINTERTAVLA med domherrar, från Fyrklövern. Orginal av Lars Carlson. Handlitograferad fond med handmålade domherrar. Höjd 31 cm, bredd 22 cm.

125 kr

Utrop: 150 kr

VINTERTAVLA med talgoxar. Fyrklövern, Design av Lars Carlson. Handlitograferad bakgrund, handmålade fåglar. Storlek 31x22 cm.

200 kr

Utrop: 150 kr

TAVLA, med blomdekor i ädelstenar, bl.a kvarts och rosenkvarts. Kina, förgylld ram 51x42 cm. Fåtal stenar skadade.

150 kr

Utrop: 200 kr

Kuriosa Hobby

HÄSTAR, Ett par i skinn, höjd 45 cm.

400 kr

Utrop: 700 kr

Möbler Stolar

STOLAR, 2 st i nyrokoko. Mahogny, skador.

200 kr

Utrop: 500 kr

Mattor Orientmattor

MATTA AFGAHN, 140x188 cm, i svart och brunt, ullvarp, slitage

750 kr

Utrop: 500 kr

FORSET EINAR Tuscteckning signerad -14. Storlek 26x27 cm.

Utrop: 500 kr

NORRMAN LARS olja på pannå, 12x16 cm exkl ram

Utrop: 1 000 kr

VALLMAN UNO, Olja på duk, signerad 1956, 41x33 cm

Utrop: 4 500 kr

LINDBLOM A 3 st Olja på duk, 30x55 cm, motiv från Gamla Stan, Stockholm

4 000 kr

Utrop: 700 kr

FELLENIUS HANS, Olja på duk, Clown, 74x128 cm

400 kr

Utrop: 600 kr