Avslutad | Dekorativa – Torsdag 9 december 2010
Keramik Skålar
RUNDAD SKÅL på konad fot, Fajans, Design Stig Lindberg, signerad med studiohand samt 150-V-31. Dekor i blått, vitt och gult, målad av Sigrid Richter. Höjd 18 cm.
Keramik Figuriner
FIGURIN i form av en uggla. Design Bertil Vallien, Rörstrand. Stengods, Höjd 24,5 cm.
Keramik Skålar
SKÅLAR 2 st och VAS. Berndt Friberg, Gustavsberg. Signerade med studiohand. Skål med låg fotklack, gråblå harpälsglasyr, rundad form. Diameter 11 cm. Skål med låg fotklack, gul harpälsglasyr. Med utvikt brätte. 1978. Diameter 14 cm. Miniatyrvas med gul harpälsglasyr. Höjd 10 cm.
Keramik Figuriner
ADVENTSBARN, 4 st figuriner föreställande luciatåg, Lisa Larsson. Stjärngosse med lagad stjärna.
BORDSUPPSÄTTNING i glas med infång i rött, slipad kant. På ställning i brändförgylld mässing, dekorerad med drakar. 18/1900-tal, centraleuropa.
Keramik Figuriner
FIGURINER, 2 stycken av Lisa Larsson. "Malin" i stengods, delvis glaserad. Smärre nagg på nallens öra. Höjd 18 cm. Fågelfigurin med polykrom dekor. Djupstämplad. Längd 10 cm.
Glas Karaffer
KARAFF SAMT GLAS, 6 st. Karaffen med slipad propp. Höjd 25 cm. Blått glas med silverdekor.
VINTERTAVLA med domherrar, från Fyrklövern. Orginal av Lars Carlson. Handlitograferad fond med handmålade domherrar. Höjd 31 cm, bredd 22 cm.
VINTERTAVLA med talgoxar. Fyrklövern, Design av Lars Carlson. Handlitograferad bakgrund, handmålade fåglar. Storlek 31x22 cm.
TAVLA, med blomdekor i ädelstenar, bl.a kvarts och rosenkvarts. Kina, förgylld ram 51x42 cm. Fåtal stenar skadade.