81 - 100 av 116
1...456 Gå till

Avslutad | Dekorativa – Torsdag 18 november 2010

Klubbad för

MÅLNING, olja på pannå, signerad A Emilson 1943. Stilleben. H 47 cm B 47 cm

Utrop: 550 kr

BLANDTEKNIK i original. Av Maria Ronnehed (F 1956) Ramad med vit- och guldglaserad ram. Storlek 50 x 50 cm.

2 500 kr

Utrop: 2 750 kr

Konst Grafik

GRAFIK, signerad Mats Hådell (F 1958), numrerad 31/150. Ramad med guldfärgad ram. Storlek 63x 71 cm.

Utrop: 1 800 kr

Konst Grafik

GRAFIK, signerad Matilda Lehvonen (F 1973) Numrerad 7/100. Storlek 87 x 71 cm.

Utrop: 2 000 kr

Konst Grafik

GRAFIK, signerad Mats Hådell F 1958. Numrerad 125/250, signerad av konstnären. H 56 cm B 72 cm. Ramad med guldfärgad träram med passepartout.

Utrop: 1 800 kr

Konst Grafik

GRAFIK, signerad Mats Hådell (F 1958.) Numrerad 128/250. Storlek 56x 72 cm.

Utrop: 1 800 kr

Konst Grafik

GRAFIK, signerad Matilda Lehvonen (F 1973) Numrerad HC 3/10. Storlek 51x 51 cm.

1 500 kr

Utrop: 1 800 kr

Speglar Lampetter

SPEGELLAMPETTER, ett par förgyllda och i gustaviansk stil. Storlek Höjd 37 cm och Bredd: 20 cm.

500 kr

Utrop: 350 kr

Mattor Orientmattor

MATTA, Persisk Afshar. Handknuten i den sydöstra delen av Iran. Varp av bomull och lugg av naturull. Storlek 175x125 cm.

Utrop: 3 700 kr

Mattor Orientmattor

MATTA, Persisk Senneh. Handknuten i nordvästra delen av Iran. Varp av bomull och lugg av naturull. Storlek 143x120 cm.

Utrop: 3 000 kr

Mattor Orientmattor

MATTA, Persisk Isfahan, design Emoud de Sadí. Handknuten i de mellersta delarna Iran. Varp av silke och lugg av lammull. Rikligt med silkesinslag. Storlek 167x110 cm.

Utrop: 15 500 kr

Mattor Orientmattor

MATTA, Persisk Tikab-Bidjar. Handknuten i västra delen av Iran. Varp av bomull och lugg av lammull med inslag av silke. Storlek 105x105 cm.

Utrop: 5 000 kr

Mattor Orientmattor

MATTA, Persisk Sandjan. Handknuten i den sydöstra delen av Iran. Varp av bomull och lugg av naturull. Storlek 153x150 cm.

Utrop: 3 500 kr

Mattor Orientmattor

MATTA, Persisk Beluch. Handknuten i östra delen av Iran. Varp av bomull och lugg av naturull. Storlek 108x76 cm.

Utrop: 1 700 kr

Mattor Orientmattor

MATTA, Persisk Beluch. Handknuten i östra delen av Iran. Varp av bomull och lugg av naturull. Storlek 92x60 cm.

Utrop: 1 500 kr

Kuriosa Nautica

BÅTMODELL i trä på ställning av mässing/trä två master tampar, trossar, mässings detaljer. Storlek höjd 74cm och längd 70 cm

750 kr

Utrop: 550 kr

Kuriosa Mässing

LJUSSTAKAR, ett par från Skultuna mässing. I barockstil, 1930-tal. Höjd 24.5 cm.

1 700 kr

Utrop: 2 000 kr

Porslin Serviser

MATSERVIS i 50 delar från Lidköpings porslinsfabrik, 1930/40 tal. Vitglaserad med jaktmotiv i brunt, med guldkant. Karott med handtag och lock, kanna, serveringsskål med handtag och fat, 4 platta serveringsfat i olika storlekar, 4 djupa serveringsskålar i olika storlekar, 8 assietter, 10 förrättstallrikar, 10 mattallrikar, 11 djupa tallrikar. Bruksslitage utan nagg och lagningar.

800 kr

Utrop: 1 000 kr

Kuriosa Kameror

KAMEROR, KODAK, Autographic No3, Bälgkamera i skadad box

Utrop: 400 kr

Glas Bruksglas

LIKÖRGLAS, 4 st från Kosta Boda, modell Helga. Höjd 8 cm.

75 kr

Utrop: 50 kr