Avslutad | Dekorativa – Torsdag 18 november 2010
ORREFORS, diverse orrefors i form av 2 vaser och 1 skål. Skål av Gunnar Cyrén. Höjd på skålen 11,5 cm och diameter 20 cm. Vasernas höjd 10 cm respektive 17, 5 cm. Vaserna är numrerade på undersidan.
Belysning Bordslampor
LAMPFOT, från Kosta i kristall och med lila underfång. Gravyrsignerad BAHD. Höjd ca 36 cm. lampsockel lös.
Porslin Serviser
MOCCAKOPPAR, 5 stycken med tillhörande 6 fat. Dekor i figurscener , blommor och med gulddetaljer. Smärre slitage. Medföljer 6 stycken skedar.
AKVARELL, av konstnären Bo Irvall, signerad Irvall juni 42. Motiv föreställande en skogsdunge. Storlek ca 54x 67 cm.
Porslin Serviser
KAFFEKOPPAR med fat. 7 stycken, Rörstrand. I lila dekor och med guldkant,1900- tal. Slitage.
Glas Skålar
SKÅL, modell Fleur av Jan Johansson, Orrefors. Kristall. Signerad och numrerad, diameter ca 19 cm.
Keramik Figuriner
FIGURINER från Royal Copenhagen i form av 2 stycken minityrer. Föreställande hund och katt längd 8 cm samt fågel höjd 4,5 cm.