61 - 80 av 116
1...3456 Gå till

Avslutad | Dekorativa – Torsdag 18 november 2010

Klubbad för

Glas Konstglas

SKÅL från Kosta Boda, Satellite, signerad Bertil Vallien. Höjd 13 cm.

800 kr

Utrop: 900 kr

Glas Konstglas

KONSTGLAS från Kosta Boda, Royal Art Collection. Höjd 14 cm.

225 kr

Utrop: 250 kr

Glas Konstglas

KONSTGLAS från Kosta Boda. Signerad Mona Morales-Schildt (1908-1999). Höjd 15 cm.

1 900 kr

Utrop: 300 kr

Kuriosa Leksaker

PRYDNADSBIL i plåt. Storlek Längd 23 cm och höjd 12 cm.

225 kr

Utrop: 250 kr

Möbler Övrigt

SITTPUFF i sammetsliknande tyg. Storlek: Höjd 20 cm och Diameter 48 cm.

Utrop: 450 kr

Porslin Figuriner

FIGURINER, prydnadshundar paret, England. Höjd 29 cm.

600 kr

Utrop: 650 kr

Konst Skulpturer

SKULPTURER, Diptyk föreställande Afrikanska kvinnor. Snidade i trä. Höjd 99 cm .

Utrop: 450 kr

Glas Konstglas

KONSTGLAS från Kosta Boda,Tulipa, signerad Ulrika Hydman-Vallien. Diameter 33 cm.

225 kr

Utrop: 250 kr

Belysning Bordslampor

BORDSLAMPA i mässing och glas. Storlek höjd 35 cm och diam 24 cm.

400 kr

Utrop: 450 kr

Belysning Bordslampor

BORDSLAMPA i mässing och glas. Storlek höjd 35 cm och Dia 24 cm.

400 kr

Utrop: 450 kr

Belysning Bordslampor

BORDSLAMPA med förkromad fot och ställbar trådskräm. Designlampa Italien.

700 kr

Utrop: 750 kr

Belysning Bordslampor

BORDSLAMPA med kromad fot och ställbar trådskräm. Designlampa Italien.

700 kr

Utrop: 750 kr

Möbler Fåtöljer

ARMLÄNSSTOL i gustaviansk stil, 1800-tal. Med handskurna ornament. Storlek: Höjd 108 cm, Bredd 62 cm och Djup 58 cm.

Utrop: 3 500 kr

Möbler Fåtöljer

ARMLÄNSSTOL i Gustaviansk stil, 1800-tal. Med handskurna ornament. Storlek: Höjd 108 cm, Bredd 62 cm och Djup 58 cm.

Utrop: 3 500 kr

Möbler Allmoge

VÄGGSKÅP i allmoge, 1800-tal. Originalnyckel finns. Skåpets storlek Höjd 66 cm, bredd 54 cm och djup 24 cm..

Utrop: 2 700 kr

Möbler Mindre möbler

FÄLLBORD i mahogny, tidigt 1800-tal. England. Storlek 72 cm och diameter 64 cm..

Möbler Mindre möbler

FÄLLBORD i vitmålad furu, 1800-tal. Troligtvis Sverige.

Utrop: 2 100 kr

Kuriosa Nautica

KOJVENTIL i form av en spegel, i mässing. Diameter 29 cm.

500 kr

Utrop: 300 kr

Porslin Figuriner

SKULPTUR av Elsie Bourelius (1909-2001), föreställande kvinna med hatt.Höjd 38 cm..

200 kr

Utrop: 250 kr

MÅLNING föreställande stilleben. Olja på pannå och signerad A Emilson 1943. Storlek 50 cm x 47 cm.

Utrop: 550 kr