Avslutad | Klassiska – Lördag 30 oktober 2010
HÄNGE, stjärna, 18K vitguld, 25 briljanter ca 1,10 ctv, ca W(H)/VS,nagg.
Visa varaSmycken Ring
RING, 18K guld, rodierat, 58 briljanter ca 0,60 ct, Brown/VS och W(H)/SI, stl 16,5 mm, vikt 5,7 g.
RING, 18K vitguld, 40 prinsess- och 64 briljantslipade diamanter ca 2,75 ctv, ca TW-W/VS + TCr/VS-SI, stl 17, vikt 7,0 g.
RING, 18K vitguld, 7 prinsesslipade diamanter ca 1,00 ctv ca W(H)/VS, stl 20 mm, vikt 8,8 g.
RING, 18K roderat guld, 9 blå safirer ca 1,5 ctv, 36 briljanter ca 1,00 ctv, ca TW-TCr/SI-P, stl 16,5 mm.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljanter ca 1,29 ctv, ca TW-W(G-H)/SI-P1, stl 17,0 mm, vikt 4,0 g.
ALLIANSRING, 18K guld, tre ihopsatta ringar, briljanter ca 0,37ctv, ca TW-W/VS-SI, en diamant skadad paviljong, stl 16,75 mm, vikt 6,5 g, gravyr.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, 3,0-7,0 mm, lås, 18K guld, 4 pärlor, Malmö 1952, längd 70 cm.
TENNISARMBAND, 14K vitguld, 56 briljanter ca 4,56 ctv, ca W/P1, längd 18 cm, vikt 8,8 g.
HÄNGE, 18K vitguld, rubin ca 1,00 ct, 13 briljanter ca 0,65 ctv, ca W/VS, 1 odlad sötvattenspärla, droppformad, ca 8,5 mm, vikt 3,1 g.
BROSCH, 23K/18K guld, 2 ametister, 2 citriner, grön och rosa turmalin, granat, smaragd med natural i bordet, längd 12,3 cm, vikt 65,1 g, Tomelilla 1946.
LJUSSTAKAR, ett par, silver, höjd 9 cm, vikt 652,2 g, fyllda, bucklor på en, svenska importstämplar.
2 SMÅ BÄGARE, 1 mindre; silver, höjd 4,5 cm, graverat mönster, vikt 27 g, Moskva, Ryssland 1878, 1 större; silver, höjd 6 cm, graverat mönster, vikt 39 g, Igor E. Zavijanov (1892-1908), Kiev, Ryssland.
KANNA, silver (875/1000), förgylld insida, handtag i elfenben, höjd 14 cm, vikt 302 g, tillverkarstämpel Hovleverantör Sasikow, kontrollstämplad Andrej Kowalskij, Moskva, Ryssland 1844, liten skada på handtaget.